Rīgas mākslas telpa

Sniega kristāli un elektriskās dzirksteles

22.12.-19.01.2017.

Melnbaltās fotogrāfijas no sniega kristālu un elektrisko dzirksteļu pētījumiem, kas veikti Japānā pagājušā gadsimta 20-tajos un 30-tajos gados, fiziķa Ukičiro Nakajas (1900-1962) vadībā. Abas parādības vieno neatkārtojamība – sniega kristālu un elektrisko dzirksteļu formas nekad neatkārtojas divreiz un apliecina dabas nepārtraukto radošumu.

Japāņu fiziķis-eksperimentētājs Ukičiro Nakaja pazīstams kā autors izteikumam - sniega kristāli ir vēstules no debesīm. Gan elektrostatiskās izlādes, gan dabisko un mākslīgo sniega kristālu fotogrāfijas tika rūpīgi izvēlētas no milzīga Nakajas darba materiālu krājuma un digitāli apstrādātas. Pirmo reizi tās eksponētas 2014. gadā Saporo Starptautiskajā mākslas festivālā Japānā, pēc kura fotogrāfijas tika iekļautas Sniega un ledus muzeja kolekcijā, kas atrodas Nakajas dzimtajā pilsētā Kagā. Ar Kagas pilsētas un Nakajas Ukičiro fonda laipnu atļauju fotogrāfijas pirmo reizi apskatāmas ārpus Japānas. Mūsdienās īpaši aktuāls ir Nakajas zinātniskais skatījums -  uzlūkot dabu ar pietāti un tiekties atklāt tās noslēpumus, lai palīdzētu cilvēcei.

2016. gada 27. un 28. decembrī “Rīgas mākslas telpā” Nakajas Ukičiro Sniega un ledus muzeja direktora Kenzo Kandas vadībā ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties sniega un ledus kristālu radošajās darbnīcas.

Izstāde notiek ar Japānas fonda un Rīgas domes finansiālu atbalstu, kā arī ar Japānas vēstniecības, Saporo Radošās pilsētas Starptautiskā mākslas festivāla rīcības komitejas, Nakajas Ukičiro Sniega un ledus muzeja, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības un Rūjienas saldējuma atbalstu. Izstādi organizē Mākslas menedžmenta un informācijas centrs sadarbībā ar Kagas pilsētu un Nakajas Ukičiro fondu.