Rīgas mākslas telpa

Ievas Ekmanes-Bites personālizstāde “Atspulgs”

16.07.-21.08.2022. 11:00-18:00

No šī gada 16. jūlija izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē skatāma mākslinieces Ievas Ekmanes-Bites personālizstāde “Atspulgs”. Tā apmeklētājiem skatāma līdz 21. augustam.

Izstāde “Atspulgs” ir mākslinieces Ievas Ekmanes-Bites personiskākā un atklātākā izstāde, kas vēsta par viņas attiecībām ar Dievu. Iecerēto personālizstādi veido tehniski dažādi risinātas mākslas darbu sērijas – tie ir mākslas darbi audeklā ar apakšrāmi, tintes pludinājumi un video projekcija. Saturiski tās būs mākslinieces radītas abstraktas ainavas, sajūtu fiksācijas, kas vēsta par sastapšanos ar neredzamu, bet nepārprotami sajūtamu Viņa klātbūtni. Tas nebūs stāsts par baznīcu, tās būs iekšup vērstas sarunas meža ielokā, vizuāli dialogi jūras krastā, redzama elpas dvaša rimtā rītausmā klusā upes malā, tās būs ainas ar bezrobežu telpām, kur jūtama atbrīvošanās, paļaušanās un uzticība kādam drošam plecam. Šajos nemiera laikos, kad pasauli ir satricinājušas traģēdijas, nav lielākas aktualitātes, kā ar mākslas palīdzību veidot zināmu miera salu, kur patverties pašam māksliniekam un ļaut šajā miera zonā ienākt arī skatītājam.

“Kaut kur starp izzūdošo horizontu un vasaras lietus gāziena veldzi es atradu to vietu, to telpu, kurā gribēju uzbūvēt māju, iestādīt koku, kas sakņojas līdz debesīm, un nokosties no mīlestības pīrāga, lai tā garša mutē nestu mani cauri šai dzīvei. Šo vietu sauc– Tavs tuvums.

Tavs tuvums ir vieta, kur nolobās visas rētainās, skrāpējošās un neglītās čaulas. Tā ir vieta, kur dziedinoša mīlestība skalo un mazgā. Tā ir vieta, kur krīt tikai slīpās, maigās vakara ēnas. Tā ir vieta, kurā, pašam nemanot, no galvas  pārvācies uz sirdi un uzvelc mūžības acis. Tā ir vieta, kurā milži top mazi un nekas vairs nebiedē.

Tavs tuvums ir kā nonākšana mājās pēc ilgas un nogurdinošas klejošanas. Tiek iemantots miers.“

Izstādes kuratore: Santa Matule
Teksts: Ieva Ekmane-Bite

Ieva Ekmane-Bite 2014. gadā ir ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, studējusi stikla mākslu Čehijā, Tomasa Bata universitātē, Petra Staņicka studijā. 2014. gada rudenī pārstāvējusi Latviju starptautiskā stikla mākslas izstādē Prāgā. Kopš 2015. gada veidojusi vairākas personālizstādes – “Horizonti” Kalnciema kvartāla izstāžu zālē, “Svētdiena elpo” Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, 2016. gadā “Augšup” Liepājas Latviešu biedrības namā un 2017. gadā “Es kā tu” izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”.

Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” un atbalsta Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 
Attēlā: Ievas Ekmanes-Bites glezna, 2022.

DĀRZIŅŠ Multimediju izstāde un dejas pieredze

21.07.-21.08.2022. 11:00-18:00

No šī gada 21. jūlija “Rīgas mākslas telpas” Lielajā zālē skatāma multimediju izstāde un trīs vakarus piedzīvojama laikmetīgās dejas pieredze “Dārziņš”. Pirmā dejas izrāde notiks 28. jūlijā. Izstāde apmeklētājiem būs pieejama līdz 21. augustam.

Ieceres iniciatore ir horeogrāfe Liene Grava, kuras interese par Emīla Dārziņa (1875–1910) dzīvi un likteni rosināja sadarboties ar režisoru Robertu Rubīnu un mūzikas apskatnieku Orestu Silabriedi.

Kopīgi tapa ideja par izstādi, kas stāsta par komponistu, kura iemīļotās melodijas un traģiskais dzīvesgājums visos laikos rosinājis pārdomas par to, kā radošam garam sadzīvot ar savu identitāti un kā cilvēka izdarītās izvēles ietekmē viņa dzīvesgaitu.

Izstādes septiņās istabās, kuras izveidojusi scenogrāfe Ieva Kauliņa, izstādīti  mākslinieces Kristīnas Rubīnes autortehnikā darināti mākslas darbi, citāti no periodikas, Emīla Dārziņa mūzikas lauskas, kāds dzejolis, video un kāda zīmīga Emīlijas Gruzītes glezna.

Izstādes māksliniece Kristīna Rubīna par izvēlēto autortehniku atklāj: "Šajā stāstā par Emīlu Dārziņu kā vadmotīvu es izvēlējos izmantot pinumu tehniku, kas palīdz ienest struktūru un savienot dažādus tēlus. Kosmoss, ainavas un jūras skati rada noskaņas, savukārt fotogrāfiju attiecības ar pinumiem, kuri tiek atklāti un atrauti, dod smalku mājienu par Emīla Dārziņa dzīves notikumu pavērsieniem un drāmām." 

Trīs vakarus skatītājiem ir iespēja paplašināt priekšstatus par Emīlu Dārziņu, skatoties Lienes Gravas radītu laikmetīgās dejas izrādi, kuru izdejos dejotājs Artūrs Nīgalis. Izrādei oriģinālmūziku kopīgi sacerējuši elektroniskās mūzikas autors Oyaarss un ģitārists Mārcis Auziņš.

Izstādes autorus nodarbināja jautājumi: kas būtu noticis, ja Dārziņš liktenīgajā augusta naktī nebūtu izkritis no vilciena, un kāds būtu viņa komponētās operas “Rožainās dienas” liktenis? Uz šiem jautājumiem nav atbildes, tomēr izstādes veidotāji uzdrošinās piedāvāt savu versiju, savukārt izzinātkāram skatītājam te ir iespēja no šī visa veidot arī pašam savu stāstu par Emīlu Dārziņu.

 

Dejas izrāde notiek 28. jūlijā, 10. un 11. augustā “Rīgas mākslas telpā” plkst.19:00.

Biļešu cena uz izstādi un dejas izrādi – 15 EUR. Uzrādot iepriekš iegādātu biļeti uz izstādi, atsevišķi uz izrādi biļetes cena 10 EUR.

Biļetes uz dejas izrādi iegādājamas aula.lv e-vietnē un Rīgas mākslas telpā. 

 

Multimediju izstādes un dejas pieredzes radošā grupa:

Režisors Roberts Rubīns, dramaturgs Orests Silabriedis, horeogrāfe Liene Grava, dejotājs Artūrs Nīgalis, māksliniece Kristīna Rubīne, scenogrāfe Ieva Kauliņa, animācijas autors Pauls Poikāns, gaismu māksliniece Jūlija Bondarenko, mūzikas autori - Oyaarss, Mārcis Auziņš, Emīls Dārziņš.

Producentes - Marta Kontiņa, Elizabete Palasiosa.

 

Organizē: Story Hub, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība un izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”.

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūrtelpa

Sadarbības partneri: IXI ART, Rakstniecības un mūzikas muzejs

 

Publicitātes attēls: Kristīnas Rubīnes autortehnikā darināts darbs, 2022