Rīgas mākslas telpa

Rīgas Fotogrāfijas biennale 2020. “Slepenā tikšanās” – radošā darbnīca ar mākslinieci Līgu Spundi

20.09.2020. plkst. 12.00-16.00

Jau kādu laiku viltus ziņas kļuvušas par pavisam ikdienišķu parādību. To klātbūtni lielākā daļa no mums apzinās, taču nereti joprojām piedzīvo mulsumu konfrontācijas brīžos.

Tehniski projicējot realitāti un radot šķietami neapšaubāmu īstenības attēlojumu, fotogrāfija reiz izkonkurējusi glezniecību. Tā nereti kalpojusi par zibenīgu pierādījumu gan noziegumiem, gan vēsturiskiem notikumiem, arī personas identitātei. Tomēr attēls vēl nekad nav bijis tik redzams un populārs kā mūsdienās. Tā izmantojums un pieejamība strauji augusi, sevišķi kopš 1999. gada, kad Japānā tika radīts pirmais mobilais telefons ar iebūvētu fotokameru. Ne velti šo divdesmit gadu laikā fotografēšana no specifiskas profesijas kļuvusi par vienu no iemīļotākajiem vaļaspriekiem un efektīvākajiem rīkiem mārketingā. Taču līdz ar milzīgo pieprasījumu pēc fotogrāfijas mainījusies arī attēla loma un atbildība attiecībā uz īstenības attēlojumu.

Attēla manipulācijas iespējas vēl nekad nav bijušas tik viegli pieejamas, precīzas un grūti atdalāmas no sākotnējā oriģināla. Kas gan tur slikts, ja nogurušā sejā parādās ar attēlu manipulācijas palīdzību parādās nedaudz vaigu sārtuma? Taču kā ir ar tiem attēliem, kuru manipulācija mērķtiecīgi izmantota, lai celtu sabiedrībā trauksmi un sagrozītu vispārējo noskaņojumu globāli politiskā līmenī?

Darbnīcas dalībniekiem būs iespēja pašiem kļūt par fiktīvas situācijas autoriem, iepazīstot dažādas attēla un informācijas manipulācijas tehnikas un paņēmienus. Izmantojot foto izdrukas, to dažādās kombinācijas, dalībnieki konstruēs katrs savu slepenās tikšanās scenāriju, tādējādi gūstot pieredzi, kas aicina apzināties vizuālās informācijas subjektīvismu un kritiskāk izvērtēt ikdienā sastopamo virtuālās informācijas saturu.

Radošā darbnīca - latviešu valodā. Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos, dalības maksa - 2.50 EUR

Pilnu Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 programmu lūgums skatīt šeit: www.rpbiennial.com

Dalībnieks: Līga Spunde (LV)
Kuratore: Elīna Ķempele (LV)
Organizē: Rīgas Fotogrāfijas biennāle
Attēls: Līga Spunde. "Slepenā tikšanās # 1", 2020

Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, tipogrāfija “Adverts”, Arterritory, LSM, Satori, Punctum, žurnāls IR, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA