Rīgas mākslas telpa

Rasa Šulca. Dvīņu paradokss

25.07.-30.08.2020.

No šī gada 25. jūlija līdz 30. augustam izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē būs skatāma gleznotājas Rasas Šulcas jaunāko darbu personālizstāde “Dvīņu paradokss”. Tā tēlaini atsauksies zinātnieka Alberta Einšteina domas eksperimentam, kur viens dvīnis, traucoties kosmosā ar ātrgaitas raķeti, ir novecojis mazāk par uz Zemes palikušo brāli.

Lai atainotu laika relativitāti, Alberts Einšteins piemin dvīņus kā piemēru, tādējādi uzsverot izjūtas subjektivitāti starp diviem ģenētiski identiskiem cilvēkiem. Taču dvīņi un saikne starp tiem nereti tiek pieminēta arī dažādos ar misticismu apvītos notikumos. Pie tam ne tikai zinātnē, bet arī ikdienā varam piedzīvot reālā laika transformāciju, kad ierastais ritējums dažādu apstākļu ietekmē var kļūt ātrāks vai, tieši otrādi, tapt bezgalīgi lēns. Pavisam satraucošos dzīves brīžos var likties, ka laiks apstājies pavisam, tādējādi “pagātne”, “tagadne”, “nākotne” šķiet savijusies vienotā veselumā, zaudējot savas atskaites punkta dimensijas.

Gleznotāja Rasa Šulca savā mākslā nereti pievēršas metafiziskai realitātei, to atainojot lakoniski un precīzi, bez vizuālas liekvārdības, vien izmantojot pāris cilvēku tēlus un teju tukšu telpu. Šīm cilvēka un vides attiecībām raksturīgs piesātināts klusums, kas rada gleznas par pārdabiskiem starpstāvokļiem, par vizuāliem tiltiem starp reālo un iespējamo, starp objektīvo un subjektīvo, starp tagadni un pagājušo. Māksliniece šajā izstādē izmanto dvīņu tēlu transformācijas, iekļaujot tās mākslas darbu plaknēs gan kā tiešus pārnesumus, gan kā filosofiskas apceres par viņu atkalsatikšanos pēc ilgas prombūtnes.

Absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, Rasa Šulca turpinājusi glezniecības studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, iegūstot bakalaura un maģistra grādu. Regulāri piedalās grupu izstādēs, kā arī veido personālizstādes kopš 2008. gada.

Izstādes kuratore: Luīze Lismane. Organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.