Rīgas mākslas telpa

Džemmas Skulmes, Ojāra Ābola un mākslinieku apvienības "Klīga" kopizstāde "Klātbūtne"

10.09.-23.10.2016.

Izstādē “Klātbūtne” būs aplūkojami latviešu mākslas un kultūras fenomenālās personības, gleznotājas Džemmas Skulmes un viņas dzīvesbiedra, mākslinieka un mākslas teorētiķa Ojāra Ābola darbi kopējā izstādē, kas savīsies eksperimentālā interpretācijā par abu attiecībām kopā ar mākslinieku apvienības “Klīga” instalācijām un mākslas objektiem.

Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola īpašās attiecības trīsdesmit gadu laikā pārtrūka 1983. gadā, tā arī nepiedzīvojot abu kopēju izstādi līdz pat šim brīdim. Izstādi “Klātbūtne” veidos īpaši izvēlēti mākslinieces Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola kopdzīves laikā tapušie darbi (1953-1983), kas atainos abu personību nedalāmu vienotību un saistību tonalitātēs, formās un mākslas darbu simboliski tēlainajās noslodzēs, kā arī tiks eksponēti jaunradīti mākslinieces Džemmas Skulmes darbi kopā ar māksliniekiem no “Klīgas”, kuri pārapdzīvos, izdzīvos abu mākslinieku personisko attīstību laikmetīgā garā, liekot katram apmeklētājam sajust mirkļa bezgalības un mīlestības klātbūtni.

“Neklātbūtne. Atbūtne. Vispirms bija šis vārds, kas man likās briesmīgs. Kaut kas notiek, un tu esi klāt un neesi klāt. Kā to uzgleznot? (..) Glezniecība man dod pilnīgas atbildes uz visiem jautājumiem, visām problēmām.” Džemma Skulme

“Mākslas mūžīgais uzdevums: atrast kopsakaru starp cilvēka dzīvi un pasaules spēkiem, no kuriem šī dzīve atkarīga.” Ojārs Ābols

“Klīga grib atzīties: Klīgai ir 212 sekotāji feisbukā. Klīgai pienāca klāt. tad Klīga piegāja klāt. tad Klīgai patika. tad nepatika. tagad patīk. Klīgai tikai nav skaidrs, vai googles baneris kustēsies.” eksperimentālā mākslinieku apvienība. “Klīga”

Džemma Skulme (1925) – divdesmitā gadsimta latviešu glezniecības un kultūras dzīves simboliskā ikona, kura spēj ietekmēt gan mākslas procesus, gan sabiedriskās domas virzību līdz pat šai dienai.

Ojārs Ābols (1922-1983) – gleznotājs, kurš savu daiļradi aizsāka ar sociālistiskā reālisma darbiem, izvēršot tos līdz abstrakcijai un formas meklējumiem. Līdz 70. gados pievēršas mākslas zinātnei un teorijai. Intelektuālis, bieži nesaprasts, Džemmas Skulmes dzīvesbiedrs.

Mākslinieku apvienība “Klīga” – eksperimentāla, konceptuāla, laikmetīga. Vienmēr anonīma.

Izstādes kuratore: Luīze Lismane