Rīgas mākslas telpa

„Boriss Bērziņš. 1930 – 2002. LNMM kolekcija”

04.05.-12.06.2015.

No 4. maija līdz 12. jūnijam "Rīgas mākslas telpā" būs latviešu gleznotāja – meistara Borisa Bērziņa darbu kolekcija izstādē „Boriss Bērziņš. 1930 – 2002. LNMM kolekcija”. Tajā būs gandrīz 300 darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Borisa Bērziņa kolekcijas, un lielākā daļa no tiem tiks eksponēti pirmo reizi. Savukārt izstādes noformējumu veidos Kristians Brekte, radot neparastu mākslas saspēles provokāciju.

Boriss Bērziņš (1930 – 2002) ir viens no redzamākajiem pārstāvjiem Latvijas 20. gadsimta otrās puses kultūrainā. Vienmēr bijis aktīvs un sabiedrisks, atsaucīgs un humora pilns. Vērojis dzīvi un mākslu, domājis, vērtējis un gleznojis, visā dzīves garumā mērķtiecīgi risinot sev pašam izvirzītos uzdevumus. Saskaņā ar gleznotāja testamentu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs saņēmis mantojumā viņa radošo darbu kolekciju, savukārt bagātīgais darbu klāsts sniedz pārliecinošu priekšstatu par mākslinieka ražīgā mūža veikumu, kur spilgti iezīmējas viņa pasaules uztveres un mākslinieciskās domāšanas savdabība.

Meistars uzskatīja, ka mākslā ir patiesības, kas nenoveco, tādēļ viņš nemeklēja īpašas tēmas un modeļus, bet gan veidoja pozitīvas ironijas piesātinātas kompozīcijas, it kā vienlaicīgi sacerot un attīstot sižetus, kas atklāj mākslinieka tēlaino domāšanu un netradicionālo pasaules redzējumu – tā ir dzīve ap mums, kuras centrā ir cilvēks kā mākslinieka nozīmīgākais intereses un izpētes avots. Viņa redzējums uz pasauli sev apkārt liek apbrīnot fantastisko zīmētāja talantu un pilnībā ierauj mākslinieka tēmu un tēlu pasaulē. Darbi izpildīti dažādās tehnikās – eļļas un akvareļa gleznojumi; kolāžas; zīmuļa, ogles, spalvu un tušu, lodīšu pildspalvu darbi izsmeļoši atklāj autora domāšanas īpatnības un pacietīgo darbu.

Boriss Bērziņš mācījies Rīgas Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā, absolvējis Valsts Mākslas akadēmiju. No 1955. gada piedalījies izstādēs, no 1961. gada bijis Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Saņēmis nozīmīgus apbalvojumus Latvijā un ārvalstīs, tostarp, 1979. gadā apbalvots ar 2. prēmiju Klīvlendas 4. starptautiskajā zīmējumu biennālē Midlsboro, Anglijā, bet 1983. gadā turpat notiekošajā 6. biennālē – saņēmis 3. prēmiju. 1994. gadā ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas goda locekli, 1995. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. No 1997. gada – Valsts Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts. 2000. gadā saņēmis Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu par mūža ieguldījumu mākslā.

Izstādes „Boriss Bērziņš. 1930 – 2002. LNMM kolekcija” kuratore – Gundega Cēbere, izstādes noformējums – Kristians Brekte