Rīgas mākslas telpa

Sanitas Ābelītes personālizstāde "Terra"

18.08.-30.09.2023. 11.00-18.00

No šī gada 18. augusta Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē būs skatāma mākslinieces Sanitas Ābelītes  personālizstāde “Terra”. Izstāde apmeklētājiem būs pieejama līdz 30. septembrim. Izstāde notiek Latvijas Keramikas biennāles programmas ietvaros.

Sanitas Ābelītes personālizstāde "Terra" (tulkojumā no latīņu valodas – Zeme) ir cieņas, mīlestības un uzticības apliecinājums materiālam, ar kuru viņa ir saistīta jau vairāk nekā divdesmit gadu.

Terra, formās un krāsās daudzveidīgā un daudzskaitlīgā kompozīcija, veido vienotu ainavu, kur katram priekšmetam ir sava nozīme un vieta. “Veidošanas procesā domām un idejām ļauju brīvi plūst, process ir intuitīvs, un man ir tikai daļēja kontrole pār notiekošo,” savu radošo darbu raksturo māksliniece.

Izstādē skatāmie darbi ir radīti no 2020. līdz 2022. gadam. Eksponētie priekšmeti ir veidoti no māla, porcelāna un šamota, izmantotas dažādas apdedzināšanas tehnikas – naborigama, raku, elektriskais un gāzes dedzinājums.

Atsevišķi mākslas darbi tapuši Lodes ķieģeļu rūpnīcā, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolā, kā arī sadarbībā ar Danuti Sīli (raku) un Imantu Klīdzēju (naborigamas ceplis Salacgrīvā), taču lielākā daļa mākslas darbu ir veidoti un dedzināti Sanitas Ābelītes darbnīcā, kurai šogad aprit divpadsmit gadi: “Darbnīca ir vieta, telpa, kur var netraucēti darboties, tajā ir apstākļi un visi priekšnosacījumi jaunu darbu radīšanai. Turpinu iepazīt materiālu un arī sevi. Tas ir nebeidzams process un tāpēc arī tik interesants. Mani aizrauj dažādie keramikas apdedzināšanas veidi, materiālu daudzveidība, ko piedāvā keramikas pasaule. Daba, ceļošana, satiktie cilvēki ir tas, kas mani iedvesmo.”

Sanita Ābelīte ir dzimusi 1978. gadā Kuldīgā. 2004. gadā absolvējusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un 2010. gadā ieguvusi maģistra grādu mākslās Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā. Kopš 2006. gada sarīkojusi vairākas personālizstādes, piedalījusies simpozijos, rezidencēs un grupu izstādēs daudzās Latvijas pilsētās, kā arī Dānijā, Baltkrievijā, Itālijā, Ziemeļkiprā, Ķīnā un citviet.

Latvijas Starptautiskās keramikas biennāle ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās keramikas notikumiem Baltijas reģionā, to rīko Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” zālēs skatāmās mākslinieces Sanitas Ābelītes  personālizstāde “Terra” un Portugāļu laikmetīgās keramikas izstāde “Kopsolī” notiks paralēli biennāles izstāžu 2023. gada programmai Rīgas Porcelāna muzejā.

KOPSOLĪ ir kultūras apmaiņas projekts Aveiru Starptautiskās keramikas mākslas biennāles Portugālē un Latvijas Keramikas biennāles sadarbības ietvarā, kas ļauj starptautiski popularizēt Portugāles un Latvijas mūsdienu keramiku un māksliniekus.

Kuratori: Valentīns Petjko, Aivars Baranovskis.

Organizē: Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāle "Rīgas mākslas telpa"

Atbalsta: Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA Lode, Valmiermuiža

Foto: Pēteris Rūcis

Video: Krišs Apšenieks