Rīgas mākslas telpa

Porcelāna meistarklase Sanitas Ābelītes personālizstādes “Terra” ietvaros

30.09.2023. 13.00-14.30

30. septembrī plkst. 13.00 Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” norisināsies porcelāna meistarklase, kuru vadīs izstādes “Terra” māksliniece Sanita Ābelīte.

Meistarklases laikā ikvienam dalībniekam būs iespēja iepazīt porcelāna balto un tik ļoti delekāto dabu: porcelāna liešana ģipša formā, izlietā priekšmeta izņemšanu un apstrādi. Nedaudz apžāvētā porcelānā varēs gravēt ornamentus jeb kādu vēstījumu, tādējādi atklājot īpašo materiāla gaismas caurlaidības raksturu.

Sanitas Ābelītes personālizstāde “Terra” (tulkojumā no latīņu valodas – Zeme) ir cieņas, mīlestības un uzticības apliecinājums materiālam, ar kuru viņa ir saistīta jau vairāk nekā divdesmit gadu. “Terra”, formās un krāsās daudzveidīgā un daudzskaitlīgā kompozīcija, veido vienotu ainavu, kur katram priekšmetam ir sava nozīme un vieta. “Veidošanas procesā domām un idejām ļauju brīvi plūst, process ir intuitīvs, un man ir tikai daļēja kontrole pār notiekošo,” savu radošo darbu raksturo māksliniece.

Izstādē skatāmie darbi ir radīti no 2020. līdz 2022. gadam. Eksponētie priekšmeti ir veidoti no māla, porcelāna un šamota, izmantotas dažādas apdedzināšanas tehnikas – naborigama, raku, elektriskais un gāzes dedzinājums.

Atsevišķi mākslas darbi tapuši Lodes ķieģeļu rūpnīcā, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolā, kā arī sadarbībā ar Danuti Sīli (raku) un Imantu Klīdzēju (naborigamas ceplis Salacgrīvā), taču lielākā daļa mākslas darbu ir veidoti un dedzināti Sanitas Ābelītes darbnīcā, kurai šogad aprit divdesmit gadi.

Sanita Ābelīte ir dzimusi 1978. gadā Kuldīgā. 2004. gadā absolvējusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un 2010. gadā ieguvusi maģistra grādu mākslās Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā. Kopš 2006. gada sarīkojusi vairākas personālizstādes, piedalījusies simpozijos, rezidencēs un grupu izstādēs daudzās Latvijas pilsētās, kā arī Dānijā, Baltkrievijā, Itālijā, Ziemeļkiprā, Ķīnā un citviet.

Paralēli Sanitas Ābelītes personālizstādei “Terra”, izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Lielajā zālē apmeklētājiem ir iespēja doties ceļojumā un apskatīt Portugāļu laikmetīgās keramikas izstādi “Kopsolī”. Tajā eksponēti darbi no Aveiru Starptautiskās keramikas mākslas biennāles kolekcijas.

Latvijas keramikas biennāle ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās keramikas notikumiem Baltijas reģionā, to rīko Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” zālēs skatāmās mākslinieces Sanitas Ābelītes personālizstāde “Terra” un Portugāļu laikmetīgās keramikas izstāde “Kopsolī” notiek paralēli biennāles izstāžu 2023. gada programmai Rīgas Porcelāna muzejā. “Kopsolī” ir kultūras apmaiņas projekts Aveiru Starptautiskās keramikas mākslas biennāles Portugālē un Latvijas Keramikas biennāles sadarbības ietvarā, kas ļauj starptautiski popularizēt Portugāles un Latvijas mūsdienu keramiku un māksliniekus.

Dalības maksa meistarklasē 7.00 EUR
Dalībnieku skaits meistarklasē ir ierobežots.

Lūgums par dalību meistarklasē rakstīt uz makslastelpa@riga.lv

Abas izstādes apmeklētājiem pieejamas līdz 2023. gada 30. septembrim.

Kuratori: Valentīns Petjko, Aivars Baranovskis.

Organizē: Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Aveiru Pašvaldība, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”. Atbalsta: Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA Magistr, Portugāles vēstniecība Stokholmā, Valmiermuiža.