Rīgas mākslas telpa

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 izstāde ЛАВ = LOVE

17.06.-10.07.2022. 11:00-18:00

No Andreja Strokina, Irēnas Bužinskas un Bolderājas grupas kolekcijām
Kuratore Inga Brūvere

Kolekcionēšana ir interesants fenomens – viena no svarīgākajām skrūvītēm pasaules kārtības uzturēšanas mehānismā. Tā balstās cilvēkiem dabiski piemītošā tieksmē krāt, kas, zināms, sadzīvē ne vienmēr ir pozitīvi uztverama; īpaši ražotāju un patērētāju sabiedrības straujais, negausīgais dzīvesstils vēršas pret krāšanu. Tomēr, tieši šai iedzimtajai tieksmei pateicoties, ir iespējama notikumu tālāka veiksmīga gaita: krājuma kārtošanas procesā rodas pētnieciska interese, dziņa aizvien dziļāk izzināt vēsturisko un sociālo kontekstu, arvien kāpinās krājēja erudīcija un vēlme savu kolekciju samērot ar citu savākto, tādējādi iekļaujot to kopējā nozares izpētē. Pilnīgi iespējams, ka bez kolekcionāriem / selekcionāriem pasaule attīstītos citādi, bet vēstures rakstīšanas un lasīšanas process jau nu katrā ziņā noritētu atšķirīgi.


Kolekcionēt var teju visu: sīpolus un tauriņus, tankus un lidmašīnas, kokles un cītaras, monētas un nozīmītes, pastmarkas, košļeņu papīrīšus un alvas zaldātiņus, gleznas, grafikas un skulptūras. Daudzi krāšanas veidi ir izpelnījušies cieņu un pat akadēmiskus nosaukumus (filatēlija, numismātika, bonistika, filumēnija, faleristika u.c.), lielā mērā pateicoties iesaistei tirgus attiecībās, bet vairums hobija līmenī turpina piepildīt jebkuram vecumam, tautībai, ekonomiskajam slānim un sabiedriskajam statusam piederīgo ļaužu dzīves. Izstādē “ЛАВ = LOVE” redzamais lielā mērā attiecināms uz filokartiju – atklātņu kolekcionēšanu – , tomēr terminoloģija vēl nav devusi vārdu tai atmiņu kolekcionēšanai, kas šobrīd ir visizplatītākā un masveidīgākā, proti, personiskās dzīves brīžu fotofiksēšanai.


Pāris pēdējo gadu laikā pandēmijas noteikto ierobežojumu dēļ cilvēkiem izolējoties, šķiet, notikusi ne vienas vien kolekcijas revīzija. Izstāde “ЛАВ = LOVE” sniedz ieskatu trīs – Andreja Strokina, Irēnas Bužinskas un Bolderājas grupas – privātkolekcijās, kas veidojušās, gudrās rokās nonākot sava laika dzīvi apliecinošam, bet vēlāk šķietami liekam, neaktuālam, pamestam materiālam. Tās ir fotogrāfijas, atklātnes, diapozitīvi, kas ietver neskaitāmus reiz, kaut kur un ar kādu patiešām notikušas dzīves mirkļus, atmiņā saglabājamas norises un pozitīvas emocijas. No šodienas skatpunkta attēlos fiksētais uztverams kā daudzslāņains, interpretācijām atvērts materiāls jaunām kultūras atmiņas konstrukcijām.


Andreja Strokina atrasto fotogrāfiju bagātīgo kolekciju šoreiz pārstāv sērija, kas nosaukumu “ЛАВ 74-24” ieguvusi no padomju ģimenītes neiztrūkstošā pavadoņa – moskviča – numura zīmes. Sadzīvisko ainu šarmu lieliski papildina Irēnas Bužinskas kolekcijas pērles – mākslas zinātniece jau gadus 15 krāj apburoši kičīgas, diletantiskas pastkartes – izkrāsotas fotokartiņas, ko 20. gs. ļaudis viens otram mēdza sūtīt pa pastu, parakstot: “Ar mīlestību” (with LOVE). Savukārt biedrības “Bolderājas grupa” kolekcija ekspozīcijai pievieno dokumentālu skatu pagātnē viņpus dzelzs priekškaram – arhīvu, kas Rīgā nokļuvis 1990. gados, gulējis kartona kastē vienā no pirmajiem Rīgas second hand veikaliem Centrāltirgus “Gaiziņā”, līdz bolderājietis Vladimirs Jakušonoks to atradis. Prece ar nosaukumu “kastītes un rāmīši” izrādījusies kāda vīra, vārdā Klauss, filmu negatīvu, diapozitīvu, fotogrāfiju un 8 mm kinofilmu arhīvs, kurā visā krāšņumā iemūžināta Rietumvācijas pensionāru dzīve 1963.–1964. gadā.

Teksts: Aiga Dzalbe
Izstādes scenogrāfija: Inga Brūvere

Attēls: No Andreja Strokina kolekcijas ЛАВ 74-24
 
Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Tās tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā. Biennāle skatītājiem piedāvā aktuālākos starptautiskās mākslas piemērus izstāžu ekspozīcijās, kā arī iepazīstina ar nozīmīgu mākslas teorētiķu idejām simpoziju, diskusiju, publikāciju, izstāžu un performanču formātos. www.rpbiennial.com

Izstādi rīko: Biedrība “Rīgas Fotogrāfijas biennāle” sadarbībā ar Kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāli “Rīgas mākslas telpa”


Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, “Poligrāfijas Apgāds”, tipogrāfija “Adverts”, Hibnerstudio, “Kokmuiža”, Arterritory.com, Echo Gone Wrong, Punctum, BLOK.