Rīgas mākslas telpa

Baltijas laikmetīgās grafikas izstāde “Pārmaiņu priekšā”

11.06.-06.08.2023. 11.00-18.00

No šī gada jūnija sākumam līdz augusta beigām Rīgā norisināsies starptautiskais grafikas festivāls “Printmaking IN”, kura centrālais notikums ir Baltijas laikmetīgās grafikas izstāde “Pārmaiņu priekšā”, kura norisinās no 2023. gada 11. jūnija līdz 6. augustam izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”.

Izstādē “Pārmaiņu priekšā” piedalās ievērojams skaits dažādu paaudžu Baltijas mākslinieku, kuri savā daiļradē reflektējuši par pārmaiņu tematiku – festivāla vadmotīvs šogad ir “Pārmaiņu priekšā”. Tā ir atsauce gan uz sabiedrībā pašlaik valdošajām sajūtām par iespējamo pasaules kārtības maiņu, gan par tām izmaiņām, kuras neizbēgami piemeklē visu un visus, matērijai pamazām sabrūkot un transformējoties citos elementos.

Vai mākslas darbs var būt mūžīgs? Kāds impulss liek atmosties ilgstoši iemigušam cilvēkam vai sabiedrībai? Kurā brīdī nesenas atmiņas pāraug nostalģijā, līdz izbalo pavisam? Kad īsts intelekts kļūst par mākslīgu? Mēs vienmēr atrodamies pārmaiņu priekšā, taču robeža starp “tad” un “tagad” ne vienmēr ir viegli notverama. Arī druka kā ātra un vienkārša metode teksta un attēla reproducēšanai savulaik lika sabiedrībai bažīties par pārmaiņām, kuras varētu radīt straujā informācijas apmaiņa. 

Latviju izstādē pārstāvēs mākslinieki Aija Bley, Elīna Elere, Marta Folkmane, Raitis Hrolovičs, Mārīte Kluša, Ernests Kļaviņš, Leonards Laganovskis, Ilze Lībiete un Jānis Murovskis, Igauniju – Peeter Allik, Jüri Arrak, Anonymous Boh, Toomas Kuusing, Taje Tross, Regina-Mareta Soonsein un Leonhard Lapin, bet Lietuvu – Marta Vosylite, Vaiva Kovieraitė Trumpė, Mikolajus Vilutis un Evaldas Mikalauskis.

Programmu papildina divi satelītpasākumi Rīgas apkaimēs – somu mākslinieka Juho Poesiloe Pöysti personālizstāde Āgenskalna tirgus Jauniešu stacijā no 2023. gada 3. līdz 31. augustam un Stīva Vanoni (Steve Vanoni, ASV) rezidence Grīziņkalnā no 1. jūnija līdz 31. jūlijam.

Šīgada festivāla kuratori: Ieva Nagliņa (LV), Als Paldroks (EE), Taje Paldroka (EE), bet izstāžu scenogrāfiju veidojusi māksliniece Gundega Evelone (LV). Grafiskā dizaina autors Paulis Liepa (LV).

Festivālu organizē “Grafikas kamera” un “Academia Gustaviana” Sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāli "Rīgas Mākslas telpa", biedrību "Viela", GRUNDULIS, HolonSite, “Čē”, “1983”, radio NABA, reklāmas kompāniju “Abi 2”, Lietuvas Republikas vēstniecību Latvijā, Latvijas Mākslas akadēmiju, “Welton Hotels” un SIA “NAMI”.

Foto: Pēteris Rūcis