Rīgas mākslas telpa

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 diskusija “Nākotnes vīzijas”

18.09.2020. plkst. 18.00-19.30

Pēdējā desmitgadē laikmetīgās mākslas izstādēs un teorētiskos rakstos bieži klātesošs ir postinterneta jēdziens. Viena no pirmajām, kura sāka izmantot šo jēdzienu laikmetīgās mākslas diskursā, bija mediju teorētiķe un māksliniece Marisa Olsone. Viņa to attiecināja uz mākslu, kas a) nevarētu eksistēt pirms interneta (tehnoloģiski, fenomenoloģiski, eksistenciāli), un b) kas savā formā radusi kādu ietekmi no interneta.

Viena no visbiežāk sastopamajām tā sauktās postinterneta mākslas izpausmēm, īpaši jauno mediju mākslā, ir virtuālu fantastisku realitāšu un telpu radīšana. Mākslinieki veido gan unikālas nozīmju un formu pasaules, gan hibrīdas un ironiskas parodijas, spēlējoties ar labi zināmiem simboliem un instrumentiem. Bieži tā ir kritika šodienas sociālpolitiskajai realitātei un interpretatīvi minējumi par pasaules nākotni vai eskeipisms. Jebkurā gadījumā, mūsdienu modernie mediji sniedz arvien interesantākas un efektīvākas iespējas šādu konstruētu un daļēji konstruētu pasauļu un interpretāciju radīšanā. Kāda – utopiska vai distopiska – laikmetīgajā mākslā iezīmējas mūsu visu kopīgā nākotne? Un kādu turpmāko attīstību 21. gadsimtā mēs varam paredzēt attēlam un laikmetīgajai mākslai kopumā?

Diskusijas mērķis ir analizēt, kādas iespējas un izaicinājumus ne vien saturiski, bet arī formāli internets un jaunās tehnoloģijas ir sniegušas laikmetīgās mākslas stratēģijām līdz šim, un to, kas laikmetīgo mākslu varētu sagaidīt nākotnē. Daloties novērojumos un analizējot pašiem savas radošās prakses, sarunas dalībnieki mēģinās identificēt šobrīd aktuālākās postinterneta parādības Latvijas laikmetīgajā mākslā.

Diskusijā piedalās mākslas zinātniece un kuratore Šelda Puķīte, multimediju mākslinieces Santa France un Līga Spunde, kā arī dramaturgs Evarts Melnalksnis. Diskusijas moderatore – kuratore un mākslas pētniece Līna Birzaka-Priekule.

Diskusija - latviešu valodā. Ieeja bez maksas no plkst. 17.40.

Pilnu Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 programmu lūgums skatīt šeit: www.rpbiennial.com

Dalībnieki: Santa France (LV), Evarts Melnalksnis (LV), Šelda Puķīte (LV), Līga Spunde (LV)
Moderatore Līna Birzaka-Priekule (LV)
Kuratore: Elīna Ķempele (LV)
Organizē: Rīgas Fotogrāfijas biennāle
Attēls: Santa France. “Interjers #13 / Kultūras nams”, 2016
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, tipogrāfija “Adverts”, Arterritory, LSM, Satori, Punctum, žurnāls IR, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA