Rīgas mākslas telpa

Saruna par Baltijas jūru un režisores Ievas Ozoliņas īsfilma LESTU NAKTS

09.03.2023. 19.00

9. martā, plkst. 19.00 izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” Oto Holgera Ozoliņa personālizstādes “Risinājums neesošai problēmai” ietvaros notiks ekspertu saruna par Baltijas jūru un dokumentālo filmu režisores Ievas Ozoliņas īsfilmas LESTU NAKTS demonstrēšana.

Pasākumā piedalīsies Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētnieces Ingrīda Andersone un Solvita Strāķe un Dabas aizsardzības pārvaldes LIFE REEF eksperti Pēteris Daknis un Ilze Urtāne, lai ar stāstiem un video bagātinātu apmeklētāju izpratni par nesen atklātajām norisēm Baltijas jūrā, Baltijas jūras putniem un Baltijas jūras aizsardzības jautājumiem.
Sarunas laikā tiks demonstrēti:

* Video stāsti par Baltijas jūras veidošanās procesiem un ekosistēmas pakalpojumiem
* Video stāsti par Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamo jūras biotopu Smilts sēkļi jūrā un Akmeņu sēkļi jūrā
* Video stāsti par zvejniecību un invazīvām svešzemju sugām Baltijas jūrā
* Video stāsts par putnu dzīvi piekrastē

Savukārt pēc sarunas, apmeklētājiem tiks dota iespēja noskatīties režisores Ievas Ozoliņas īsfilma LESTU NAKTS, kas ir dzīvīgs, antropoloģisks cilvēku un vides atspoguļojums, vēlreiz apliecinot, ka seno tradīciju turpināšana ir nozīmīga, praktiska un neaizstājama vērtība arī mūsdienās.

Leste (lībiski – liestā) (bute, plekste), ir Kurzemes līvu krasta karaliene zivju vidū, kas piekrastes ļaudīm palīdzējusi izdzīvot gan gaišākos, gan arī drūmākos laikos. Bušu ķeršanas, ķidāšanas un gatavošanas īpatnības  ir daļa no lībiskā kultūras mantojuma. Daudz kas no tradicionālā mantojuma ir izzudis, taču  bušu kūpināšanas tradīcijas  joprojām ir  dzīvas. Pieskatot uguni dūmnamā,   nakts vientulībā  var iegremdēties  mazo un lielo laicīgās dzīves jautājumu pārdomāšanā  kam ikdienas steigā neatliek laika.

Ieva Ozoliņa ir dokumentālā kino režisore. Pazīstama ar filmām “Mans tēvs baņķieris”, “Dotais lielums mana māte” un “Mana māte valsts”, par kuru  šogad saņēmusi balvu “Lielais Kristaps” par labāko dokumentālo filmu. 

Kā jau minēts iepriekš, izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē līdz 19. martam apskatāma Oto Holgera Ozoliņa personālizstāde “Risinājums neesošai problēmai”, kuras laikā jaunais mākslinieks apmeklētājiem demonstrē smalko robežu starp mākslas telpu un mākslas darba radīšanas procesu. Mākslinieks Oto Holgers Ozoliņš savā personālizstādē “Risinājums neesošai problēmai”, aicina skatītājus aizdomāties par attiecībām starp ikdienas pienākumiem un māksliniecisko izpausmi. Izstāde, kas izpludina robežu starp darbnīcu un izstāžu telpu, uzdod jautājumus par brīdi, kad objekts kļūst par mākslas darbu. Vai tikai tad, kad tas tiek uzlikts uz podesta zem stikla kupola, vai jau tad, kad pie sienas tiek piestiprināta pirmā skice. Izstādes laikā mākslinieks katru dienu atrodas izstāžu zālē, būvējot laivu, tādējādi vēl vairāk akcentējot tēmu par ikdienas priekšmetu pārvēršanu mākslas darbā.

Personālizstādes “Risinājums neesošai problēmai” kuratore: Roberta Atraste.
 
Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, atbalsta Rīgas dome un Kokmuiža. 
 
Pasākumu organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, atbalsta Rīgas domeun Dabas aizsardzības pārvalde.

 

Attēls: Pēteris Rūcis