MAREUNROL'S personālizstāde "Fieldwork: Invisible exercises"
03.11.-29.12.2023. 11.00-18.00Laikā no 2023. gada 3. novembra līdz 29. decembrim Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” Lielajā zālē norisināsies laikmetīgās modes un mākslas dueta MAREUNROL'S personālizstāde "Fieldwork: Invisible exercises". Šī būs līdz šim vērienīgākā autoru vizuālo darbu reprezentācija, kurā māksla izgaismojas kā sajūtu telpa - vizuālās izteiksmes līdzekļi, pakļauti mākslinieku radītajam konceptam, ir iedarbīgākais instruments patiesības vēstīšanai. Runa ir par tādu patiesību, kas spēj izurbties pat cauri stereotipu un virspusēju priekšstatu izveidotiem uzslāņojumiem, tādēļ, izstādes ietvaros, abiem māksliniekiem īpaši svarīgi ir atklāt savas dziļākās intereses un profesionālo dzīvesstāstu.
Ekspozīciju veido dažādu mediju mākslas darbi un visu telpu caurvij nesinhronizētas skaņas instalācijas, kas tiecas izjaukt citādi starp darbiem pastāvošo harmoniju. Izstāde konceptuāli veidota kā ceļš caur vairākiem etapiem / idejām, kuras simbolizē Mareunrol's pašreizējo vizuālo praksi - divas ieejas abu mākslinieku radītajā vidē apzīmē cikla sākumu un ar to saistīto izvēles pieņemšanu; daba saskarsmē ar pilsētvides turbulenci rada kustīgu bilžu ainavu, kurā cilvēks ir tēlnieciski veidots mākslas darbs. Meditācija par radīšanu motivē apdomāt patiesības principus un meklēt skaisto, taču tas nereti var novest pie radošas izdegšanas. Tam seko pacēlums, sagurums, tiekšanās pēc nezināmā. Izstāde ir vizuāla mākslinieku darba dienasgrāmata, kas vistiešākajā veidā ļauj apzināties mākslas tapšanas procesualitāti - neredzamos prāta un prakses vingrinājumus. Gaismas eja virza uz noslēgumu, vai kārtējā cikla sākumu. Kustība un tālāka vingrināšanās ir neizbēgama.
Kuratore: Auguste Petre
MAREUNROL'S (Mārīte Mastiņa - Pēterkopa un Rolands Pēterkops) ir dizaina robežu paplašinātāji un pārkāpēji vienlaikus. Domātāji un stāstnieki, kas izceļ apģērbu (modi) ārpus ierastā funkcionalitātes rāmja, izmantojot to kā pavedienu pasaules un sevis izzināšanai. Viņu darbi ir prāta, iztēles un sajūtu konstrukcijas, kas kā jutīgas antenas uztver sava laika vibrācijas, dekonstruē tās, izvelk esenci un vizualizē universālā modes valodā. Tādējādi nemitīgi mudinot paraudzīties uz pasauli no cita skatu punkta. Piedalījušies daudzos starptautiskos konkursos un festivālos, biennālēs un grupas izstādēs ārpus Latvijas. Tostarp 12. Prāgas Kvadriennālē un ceļojošajā izstādē “ARRRGH! Monsters in Fashion” Benaki muzejā Atēnās un La Gaîté Lyrique Parīzē, Rīgas Starptautiskajā mākslas biennālē (RIBOCA 2). Duets ieguva divas galvenās balvas 24. Starptautiskajā Jēras modes un fotogrāfijas festivālā. Savukārt 2016. gadā tika izvirzīti starp desmit Eiropas nominantiem prestižajai starptautiskajai Woolmark modes balvai. 2019. gadā izdevuši grāmatu, kā vizuālu attēlu atskatu uz spilgtākajiem MAREUNROL’S darbiem. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā tika izrādīta retrospektīva MAREUNROL’S darbu izstāde, kura kļuva par 2019. gada apmeklētākā izstāde DMD muzejā, un tika izvirzīta Latvijas Sabiedriskā medija “Kg Kultūras” balvas finālam kā 2019. gada labākā Vizuālās mākslas izstāde.
Auguste Petre ir neatkarīgā kuratore un producente. Ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, Mākslas vēstures un kuratoriālo studiju nozarē un kopš 2021. gada studē doktorantūras programmā Latvijas Kultūras akadēmijā. A. Petres intereses galvenokārt raksturo mākslas un sociālā konteksta sadarbība, kā arī 1990. gados dzimušo latviešu mākslinieku izpausmes. A. Petre kūrējusi vairāk nekā 20 laikmetīgās mākslas izstādes ar starptautisku mākslinieku dalību, viņa ir arī vairāku izstāžu koncepciju un pavadošo tekstu autore, bijusi “Rīgas Mazākās galerijas” programmas direktore un ir “Rīgas Mazāko izsoļu” cikla līdzautore. 2023. gadā veidojusi SEB Global Services laikmetīgās mākslas kolekciju. Ir "ASNI" mākslas sabiedrības līdzdibinātāja.
Kopš 2017. gada Auguste Petre darbojas kā mākslas žurnāliste, regulāri veidojot publikācijas Latvijas un ārzemju medijiem, tostarp strādājusi par Baltijas redaktori portālā Arterritory.com. Viņa arī vairāku zinātnisko publikāciju autore. Kopš 2021. gada Auguste pastiprināti pievērsusies akadēmiskajai darbībai, strādājot kā vieslektore Latvijas Kultūras akadēmijā un Latvijas Mākslas akadēmijā.
Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāle "Rīgas mākslas telpa", atbalsta Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, VV Foundation, Latvijas Finieris, LMT, DHL, Tet, Steel Tech, Sixt, Vulcana.
Foto: Pēteris Rūcis