Rīgas mākslas telpa

DĀRZIŅŠ Multimediju izstāde un dejas pieredze

21.07.-21.08.2022. 11:00-18:00

No šī gada 21. jūlija “Rīgas mākslas telpas” Lielajā zālē skatāma multimediju izstāde un trīs vakarus piedzīvojama laikmetīgās dejas pieredze “Dārziņš”. Pirmā dejas izrāde notiks 28. jūlijā. Izstāde apmeklētājiem būs pieejama līdz 21. augustam.

Ieceres iniciatore ir horeogrāfe Liene Grava, kuras interese par Emīla Dārziņa (1875–1910) dzīvi un likteni rosināja sadarboties ar režisoru Robertu Rubīnu un mūzikas apskatnieku Orestu Silabriedi.

Kopīgi tapa ideja par izstādi, kas stāsta par komponistu, kura iemīļotās melodijas un traģiskais dzīvesgājums visos laikos rosinājis pārdomas par to, kā radošam garam sadzīvot ar savu identitāti un kā cilvēka izdarītās izvēles ietekmē viņa dzīvesgaitu.

Izstādes septiņās istabās, kuras izveidojusi scenogrāfe Ieva Kauliņa, izstādīti  mākslinieces Kristīnas Rubīnes autortehnikā darināti mākslas darbi, citāti no periodikas, Emīla Dārziņa mūzikas lauskas, kāds dzejolis, video un kāda zīmīga Emīlijas Gruzītes glezna.

Izstādes māksliniece Kristīna Rubīna par izvēlēto autortehniku atklāj: "Šajā stāstā par Emīlu Dārziņu kā vadmotīvu es izvēlējos izmantot pinumu tehniku, kas palīdz ienest struktūru un savienot dažādus tēlus. Kosmoss, ainavas un jūras skati rada noskaņas, savukārt fotogrāfiju attiecības ar pinumiem, kuri tiek atklāti un atrauti, dod smalku mājienu par Emīla Dārziņa dzīves notikumu pavērsieniem un drāmām." 

Trīs vakarus skatītājiem ir iespēja paplašināt priekšstatus par Emīlu Dārziņu, skatoties Lienes Gravas radītu laikmetīgās dejas izrādi, kuru izdejos dejotājs Artūrs Nīgalis. Izrādei oriģinālmūziku kopīgi sacerējuši elektroniskās mūzikas autors Oyaarss un ģitārists Mārcis Auziņš.

Izstādes autorus nodarbināja jautājumi: kas būtu noticis, ja Dārziņš liktenīgajā augusta naktī nebūtu izkritis no vilciena, un kāds būtu viņa komponētās operas “Rožainās dienas” liktenis? Uz šiem jautājumiem nav atbildes, tomēr izstādes veidotāji uzdrošinās piedāvāt savu versiju, savukārt izzinātkāram skatītājam te ir iespēja no šī visa veidot arī pašam savu stāstu par Emīlu Dārziņu.

 

Dejas izrāde notiek 28. jūlijā, 10. un 11. augustā “Rīgas mākslas telpā” plkst.19:00.

Biļešu cena uz izstādi un dejas izrādi – 15 EUR. Uzrādot iepriekš iegādātu biļeti uz izstādi, atsevišķi uz izrādi biļetes cena 10 EUR.

Biļetes uz dejas izrādi iegādājamas aula.lv e-vietnē un Rīgas mākslas telpā. 

 

Multimediju izstādes un dejas pieredzes radošā grupa:

Režisors Roberts Rubīns, dramaturgs Orests Silabriedis, horeogrāfe Liene Grava, dejotājs Artūrs Nīgalis, māksliniece Kristīna Rubīne, scenogrāfe Ieva Kauliņa, animācijas autors Pauls Poikāns, gaismu māksliniece Jūlija Bondarenko, mūzikas autori - Oyaarss, Mārcis Auziņš, Emīls Dārziņš.

Producentes - Marta Kontiņa, Elizabete Palasiosa.

 

Organizē: Story Hub, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība un izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”.

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūrtelpa

Sadarbības partneri: IXI ART, Rakstniecības un mūzikas muzejs

 

Publicitātes attēls: Kristīnas Rubīnes autortehnikā darināts darbs, 2022