Rīgas mākslas telpa

Apvienības Orbīta izstāde “Skatuves darbi”

08.11.-29.12.2024. 11.00-18.00

No šī gada 8. novembra līdz 29. decembrim Lielajā zālē skatāma apvienības "Orbīta" izstāde "Skatuves darbi". 

Valmieras apkārtnē uz mazpilsētu un ciemu kultūras namu skatuvēm skalda malku, smalcina zarus, griež matus… Respektīvi, notiek tas, kas parasti uz skatuves nenotiek, – pilnīgi ikdienišķas, praktiskas darbības, sadzīves pakalpojumi, ko nereti piedāvā uz sludinājumu dēļiem vai vietējā presē. Iemūžinātas video, šīs dokumentālās akcijas tiek paralēli projicētas uz vairākiem ekrāniem-aizkariem, bet to skaņu celiņi pārklājas, radot negaidītu mijiedarbību ansambli. 
 
Projektā “Skatuves darbi” apvienība “Orbīta” pievēršas veselai virknei tēmu un jautājumu, necenšoties sniegt viennozīmīgu atbildi. Pirmais starp tiem ir novadu kultūras namu un kultūras centru izdzīvošanas jautājums, kuram bieži vien mēģina pievērsties no tīri ekonomiska skatupunkta. “Orbīta” šo pieeju it kā materializē, izvedot uz skatuves pilnīgi praktiskas darbības-pakalpojumus. No otras puses, šīs īsfilmas uzved uz skatuves vai ieceļ tās rāmī mūsu laikam ierastas un pieprasītas profesijas. Treškārt, tās uzdod jautājumu par to, kur novelkamas mākslas robežas: kādā mērā kultūras telpas rāmis pārvērš jebkuru darbību uz skatuves par sava veida mākslas darbu vai izteikumu kultūras laukā? 
 
Pēdējo gadu gaitā “Orbīta” daļēji pārcēlusi savu aktivitāšu centru no Rīgas uz Strenčiem. Tur notiek meistarklases un izstādes, tiek pētīts kopējais kultūras konteksts. Daudzekrānu mediju instalācija “Skatuves darbi” turpina šo vektoru, ļaujot “perifērijas” skatuvēm atrast sev vietu galvaspilsētā, organizējot savdabīgu to pārstāvniecību Rīgas Laikmetīgās mākslas telpā. 

“Orbīta” ir dzejnieku un multimediju mākslinieku apvienība no Latvijas, dibināta 1999. gadā. Tās dalībnieki ir Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs un Sergejs Timofejevs. Savā darbībā “Orbīta” balstās teksta, skaņas un attēla sintēzē un mijiedarbībā. Lai arī teksta klātesamība nav obligāts nosacījums, nereti par darbu radīšanas impulsu kalpo pašu autoru dzejas teksti. 
 
Izstādi rīko Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa”, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Mūrbūdu sidrs. 

Foto: Pēteris Rūcis

Lindas Vilkas izstāde “slēgta. Notiek koncerts”

15.11.-29.12.2024. 11.00-18.00

No šī gada 15. novembra līdz 29. decembrim Intro zālē skatāma Lindas Vilkas izstāde “slēgta. Notiek koncerts”.

Nobīdes laika plānojumā, neplānotas materiālu izmaksas, drukas kļūdas tekstos, atklāšanas dienas stress un daudzi citi faktori ir labi pazīstami līdzgaitnieki izstāžu veidotāju pieredzes arsenālā. Izstādē “slēgta. Notiek koncerts” aplūkojama mākslinieces Lindas Vilkas “apzināti radīto kļūdu kolekcija”. Viņas novērojumi, ietilpināti dažāda izmēra vizuālajās kompozīcijās, aptver virkni misēkļu, kas pieredzēti izstāžu iekārtošanas procesā. Šis ir aicinājums pieņemt mūsu pašu nepilnības un saskatīt tajās savu iekšējo dzinējspēku. 
 
Kā norāda pati māksliniece: “Parasti mēs, mākslinieki, apspēlējam pasaulīgas problēmas, taču šoreiz vēlējos vērst uzmanību uz pašiem māksliniekiem un viņu radīšanas procesu.” 
 
Kļūdas caurvij ne tikai radošo darbu, bet arī ikvienas nozares ikdienu: valdības maldās savos lēmumos, uzņēmumi neizpilda solījumus, cilvēki piedzīvo krīzes. Tieši pateicoties šīm nepilnībām- kļūdām, izņēmumiem un neizpildītiem solījumiem – sabiedrības mehānismi spēj pastāvēt,  tie liek mums reaģēt, risināt un pielāgoties. Kuras kļūdas ar vieglu sirdi piedodam, bet par kurām smagi maksājam? 
 
“Šis ir mūžsens jautājums par to, kad darbs ir pabeigts. Kas ir izstāde? Kas nav izstāde? Izstāde ir ārkārtīgi demokrātisks mākslas radīšanas un rādīšanas formāts,” saka izstādes kuratore Tīna Pētersone. “Iekārto dažas glezniņas savā virtuves skapītī, pasauc ciemos savus trīs kāpņutelpas kaimiņus un kopā ar viņiem apspried redzēto.” 
 
Linda Vilka (1995) ir multidisciplināra māksliniece, mākslas doktore un vieslektore Vides mākslas katedrā Latvijas Mākslas akadēmijā. Zināšanas papildinājusi apmaiņas semestros ArtEZ Universitātē Enšedē un Viļņas Mākslas akadēmijā. Māksliniece bieži strādā ar emocionāli piesātinātiem tematiem un atmiņas fiksāciju, īpašu uzmanību pievēršot lauku teritorijām un tur sastopamajiem stāstiem. Viņas darbi ir izstādīti instalācijās, gleznās, video un performatīvās akcijās publiskajā vidē. Linda bieži izmanto arī tekstuālo formu, fiksējot apkārtējās vides iespaidus abstraktos un reizēm absurdos izteikumos. 
 
Par šo izstādi Linda Vilka saka: “Savā praksē gandrīz vienmēr strādāju ar kādu smagu emociju. Pārmaiņas pēc šajā izstādē esmu izvēlējusies emocijas nolikt telpas dziļumā un priekšplānā izcelt pārdomas saistībā ar izstādi, izstādīšanos un izlikšanos.” 
  
Māksliniece: Linda Vilka 
Kuratore: Tīna Pētersone 
 
Izstādi organizē Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāle "Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa", to atbalsta Rīgas dome, Labietis un Malduguns.  

Foto: Pēteris Rūcis

Apvienības “Orbīta” performance

27.12.2024. 19.00

27.⁠ ⁠decembrī plkst. 19.00 apvienība “Orbīta” aicina uz izstādes “Skatuves darbi” finisāžu – performanci, kurā grupas dalībnieki iedarbinās īpašus skaņrades mehānismus, ko iedvesmojis viens no apvienības iepriekšējiem projektiem ar nosaukumu “Motopoiesis”.  
 
Minētajā projektā dzejnieka balss ar “Orbītas” izveidotās elektromehāniskās sistēmas starpniecību tika pārveidota elektriskā signālā un iedarbināja elektromotorus, ūdens sūkņus, ventilatorus, solenoīdus, elektromagnētus, elektriskos lociņus un citas ierīces, kas savukārt tālāk radīja skaņu no stīgām, caurulēm, dažādām virsmām, priekšmetiem un mūzikas instrumentiem. Finisāžas performancē tiks izmantoti jauni mehānismi un dzejnieku balsu vietā dzirdēsim kultūras namu darbinieku un skatuves filmēšanas ainu dalībnieku balsis. Skaniskajā ainavā būs iekļautas arī īsas atmiņas par zīmīgākajiem notikumiem, kas norisinājušies uz attiecīgajām skatuvēm, pārdomas par dzīvi laukos un par Latvijas nelielo ciematu un pilsētiņu likteni. 
 
Ieejas maksa pasākumā – 5,00 EUR. 
 
Projektā “Skatuves darbi” apvienība “Orbīta” pievēršas veselai virknei tēmu un jautājumu, necenšoties sniegt viennozīmīgas atbildes. Viens no tiem ir mazāk apdzīvoto teritoriju kultūras namu un kultūras centru izdzīvošanas jautājums, kuram bieži vien mēģina pievērsties no tīri ekonomiska skatupunkta. “Orbīta” šo pieeju it kā materializē, izvedot uz skatuves ārkārtīgi praktiskas darbības-pakalpojumus. No otras puses, šīs īsfilmas uzved uz skatuves vai ierāmē mūsu laikam ierastas un pieprasītas profesijas. Treškārt, šie video uzdod jautājumu par to, kur novelkamas mākslas robežas: kādā mērā kultūras telpas ierāmējums pārvērš jebkuru darbību uz skatuves par sava veida mākslas darbu vai izteikumu kultūras laukā? 

Izstāde apskatāma līdz 29. decembrim. 

Izstādi rīko Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa”, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Mūrbūdu sidrs.