Rīgas mākslas telpa

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde "6x6/36"

12.09.-18.10.2020.

No šī gada 12. septembra līdz 18. oktobrim izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde "6x6/36".

Projektā’’6x6/36’’  realizēta apvienības “Nunc” (Klarisa Bardio, Annika Biro, Sirils Tomā un Žans Liks Sorē) iecere izlūkot jaunas digitālās izdevējdarbības formas un jaunu pieeju izstāžu norisei. Katra piezīmju grāmatiņa satur sešu mākslinieku darbus, kas veltīti kopīgai tēmai. Paši mākslas darbi, biogrāfiskās piezīmes un mākslinieku izraudzītu tekstu fragmenti pieejami tiešsaistē, izmantojot QR kodu.

“6x6/36” pamatā ir pieņēmums, ka izstādes un publikācijas apvienojums ir iespējams. Abas parādības nav saistītas tikai nosacīti – tās saplūst kopā piezīmju grāmatiņas formātā, ko iespējams ielikt kabatā vai nēsāt līdzi somā. Skatītājam tiek piešķirta vara ne vien iepazīties ar piedāvātajiem mākslas darbiem, bet arī izmantot uzlīmes ar mērķi kā kuratoram sarīkot pašam savu izstādi vai nu privātas (piemēram, dzīvojamā istaba vai virtuve), vai publiskas telpas (piemēram, siena, afišu stabs, sabiedriskais transports u.tml.) ietvaros. “6x6/36” piedāvā alternatīvu tradicionālajiem muzeju darbības kodiem, attālinoties no “baltā kuba” un labi zināmo starpniecības metožu sistēmas. “6x6/36” veido alternatīvu saikni starp mākslas darbu, subjektu un objektu un tādējādi paver jaunu skatījumu uz izstādes, izplatīšanas un uztveršanas jēdzieniem.

Šim “6x6/36” izdevumam, kas veltīts ainavai, ir izraudzīti seši mākslinieki – Hoanu Fontkubertu, Jodi (Joanu Hēmskerku un Dirku Pāsmanu), Katerinu Ranū, Džodi Rouzu, Semiconductor (Rutu Džarmenu un Džo Gerhartu) un Džeremiju Vudu –, kas pēta un apspēlē dažādas ainavas jēdziena definīcijas, izmantojot plašu klāstu (dažkārt niecīgu) nobīžu un variāciju. “6x6/36 – Ainava” pievēršas veidam, kā tehnoloģijas, mediji un saskarnes maina un paplašina priekšstatus par ainavas un tēlainības standartiem, tādējādi mainot skatītāja uztveri un skatpunktu. Lai arī “ainava” turpina apzīmēt novērotāja aplūkotu telpisko platību un noteiktas vietas vizuālo reprezentāciju, šis jēdziens vairs neattiecas uz vienu izolētu skatpunktu, noteiktu atrašanās vietu vai pat konkrētu sauszemes daļu. Mūsdienās, kopš pieejamas tik dažādas uztveres vides un surogātierīces, ainavu var difraktēt, to paplašinot vai hibridizējot ar daudzu dažādu elementu palīdzību. Pievienojot ainavai datorģenerētus datus, matemātiku vai mēroga izmaiņas, tā kļūst par daudzu slāņu nesēju un paver telpu daudzveidīgiem skatpunktiem.


Kurators: Žans Liks Sorē (Jean-Luc Soret, FR) (Collectif NUNC)
 
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Francijas institūts Latvijā, LG Electronics Latvia, Rixwell Hotel, Lux Express, Tipogrāfija “Adverts”, Kokmuižas alus, Arterritory, LSM, Žurnāls IR, Satori, Punctum, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu.

www.rpbiennial.com

Attēls: Semiconductor, “20Hz”, 2011.