Rīgas mākslas telpa

Kolekcija / Latvijas starptautiskā keramikas biennāle

07.04.-30.07.2017.

Izstāde notiek sadarbībā ar Daugavpils Māla mākslas centru un Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Izstādē aplūkojami 118 autoru darbi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Rumānijas, Spānijas, Turcijas, Izraēlas, Baltkrievijas, Luksemburgas, Čehijas, Polijas, Krievijas, Īrijas, Nīderlandes, Ukrainas, ASV, Austrālijas, Zviedrijas, Indijas, Ungārijas, Brazīlijas, Lielbritānijas, Dienvidkorejas, Slovēnijas, Japānas, Austrijas, Serbijas, Gruzijas, Beļģijas, Ēģiptes un Vācijas. Ekspozīciju veido darbi, ko dāvinājuši paši mākslinieki, kā arī mākslas darbi, kas Starptautisko keramikas simpoziju laikā tapuši tepat Latvijā – Daugavpilī. Izstādi papildina arī Latvijas izcilā keramikas vecmeistara Pētera Martinsona (1931 – 2013) darbu izlase.

Biennāles programmas centrālie pasākumi norisinājās 2016. gada jūlija vidū un tika oficiāli atklāti ar starptautiskā keramikas konkursa “Martinsona balva” izstādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centra telpās. “Martinsona balvas” izstādei tika saņemti 298 izcili pieteikumi no 44 valstu māksliniekiem. Starptautiskā žūrija, dalībai izstādē atlasīja 26 Latvijas mākslinieku un 110 ārvalstu mākslinieku darbus.

Biennāles žūrijas loceklis, izdevējs, Eiropā pazīstamākā keramikas žurnāla “Neue keramik / New ceramics” galvenais redaktors Bernds Fankuhe (Bernd Pfannkuche) par ekspozīciju teic: “Šeit mēs redzam plašu dažādu skulptūru, sienas objektu un instalāciju klāstu, kas šķērsgriezumā parāda mūsdienu izpratni par keramiku. Cilvēki cenšas mūsdienu noskaņās attīstīt iepriekš nedaudz ieskicēto atšķirību starp laicīgo un reliģisko mākslu. Daži priekšmeti šķiet piederīgi pie dizaina vai lietišķās keramikas jomai, citi iederas progresīvu eksperimentu sfērā, ļaujot skatītājam nojaust, kur šis ceļojums viņu aizvedīs vai arī kurā posmā eksperimentu pārtrauks pārdomas. Tad mēs ieraugām stāstījuma nolūka fragmentus, kas rada citas metaforiskas attiecības: gleznu, kas harmoniski saplūst ar objekta formu, no skulptūras aizgūtas galvas, bistes un figūras, darbus, kas pārsniedz sienas robežas un pārņem visu telpu, tuvodamies mums, uzvedinādami uz bezgalību, abstraktas telpas izjūtu. Pretstatā tiem ir trausli, caurspīdīgi objekti, kas ataino trauka acīmredzamāko atveidu, un, visbeidzot, lielformāta instalācijas, kas mūs pārsteidz ne tikai ar savu izmēru, bet liek mums tās vērot vēl rūpīgāk, īpašu uzmanību pievēršot detaļām… Un vēl ir arī klusi objekti, kas savaldzina skatītāju ar savu skaidrības un izteiksmīguma spēku, uzburdami pārdomu un meditācijas atmosfēru”.

Izstādes iekārtojuma autori – Valentīns Petjko un Māris Čačka.