Rīgas mākslas telpa

Izstāde. Dzeja. Rīga. "No Aleksandra līdz Čakam"

01.10.-21.11.2021.

Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” līdz 2021. gada 21. novembrim norisinās Aleksandra Čaka 120. jubilejai veltīta literāra un kultūrizglītojoša ekspozīcija “No Aleksandra līdz Čakam”, kurā apmeklētāji varēs gūt vizuālu un filozofisku priekšstatu par Rīgas pilsētas dzejnieka devumu, mantojumu un personību.

Izstādes nosaukumā “No Aleksandra līdz Čakam” ietverta visa ekspozīcijas ideja – tas ir dzīves ceļš no cilvēka dzimšanas, kad viņam dots vārds Aleksandrs, līdz viņš nonāk līdz vārdam “Čaks”. Ekspozīcijas ievadu rotā K. Brektes speciāli šai izstādei jaunradīts A. Čaka portrets ar piecām acīm, kas simbolizē dzejnieka īpašo talantu un daudzveidīgo redzējumu par lietām, notikumiem, sadzīviskām detaļām, to sasaistot ar piecām stihijām – zemi, ūdeni, uguni, gaisu un garu.

Izstādes iekārtojums veidots kā A. Čaka nozīmīgas dzīves pieturvietas – adreses, atspoguļojot dzejnieka svarīgākos notikumus gan radošajā daiļradē, gan sadzīvē, domās un personīgajos pārdzīvojumos. Kopumā tie ir astoņi pieturas punkti. Šos stāstus veido fotogrāfijas, A. Čaka rokraksti un dažādi viņiem piederējuši priekšmeti, turklāt katru no šiem posmiem papildina tam atbilstoša dziesma. Scenogrāfs un mākslinieks Kristians Brekte veidojis ekspozīcijas iekārtojumu dzīvīgu un daudzveidīgu, gluži tādu, kāds savā daiļradē un personībā ir bijis pats A. Čaks, pievēršot lielu uzmanību viņa vizuālajam tēlam. “Es kā tāds medijs skatītāju gribu caur priekšmetisko pasauli aizvest uz Čaka burtiņu pasauli. Ir ļoti daudz piemēru – tā laika gludeklis, ko lietojis dzejnieks, paša izgrieztas ievārījuma receptes, kas vien jau ir kā dzejas forma, un tad jau arī sieviešu pasaule ar liktenīgo sieviešu lūpu zīmuļiem, koka karotes, mammas izšuvumi…” stāsta K. Brekte. Izstādē būs iespēja iepazīt ne tikai dzejnieka dzīvi, bet arī svarīgākās personības viņa dzīvē – tēvu Jāni Čadaraini, māti Emīliju Lizeti Čadaraini, sievu Annu Elizabeti Ēriku Bērziņu un citus.

Izstādes laikā apmeklētāji ir aicināti noklausīties īpaši šai izstādei izveidoto skaistāko dziesmu izlasi ar A. Čaka vārdiem “Čakify”, tāpat nesteidzīgi noskatīties bagātīgo video materiālu, kas interesi raisīs gan lielajiem, gan mazajiem izstādes viesiem, jo izmantoti gan muzeju, arhīvu video materiāli, gan multiplikāciju filmas “Umurkumurs” (1976. gads), “Mana paradīze” (1989. gads) un citas izglītojošas filmas par A. Čaka dzīvi.  

Izstādē apskatāma arī 2021. gada mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts” izstādītā vides instalācija “Čaka iedomu telpa”. Instalācijas autore, māksliniece Anna Heinrihsone rosina domāt par vietu, kur A. Čaks varētu būt strādājis – kā mirklis, pirms dzejnieks izskrējis ārā no telpas. Vizuālo ainu izceļ un papildina komponista Kārļa Auzāna īpaši radīta un veidota septiņas minūtes ilga skaņas kompozīcija, bet ieraksta balss pieder aktrisei Ilzei Pukinskai.

Lai radītu papildu šķautni izstādes ekspozīcijai un veicinātu jaunās paaudzes interesi par dzejnieku, viņa atstāto mantojumu un tā izpēti nākotnē, 14. un 21.  oktobrī, kā arī 4., 11. un 18. novembrī plkst. 18.00 tiks organizēti pieci literārie vakari “Tikšanās Aleksandra Čaka viesistabā”. 

Izstādi papildinās daudzi citi Čaka jubilejai veltīti notikumi –16. oktobrī plkst. 11.30 bērnu izglītības programma “Čaka acis”, 29. oktobrī plkst. 19.00 muzikāla dzejas izrāde “Tu, bezgalība, savas acis Tev sūtu…”, 18. novembrī plkst. 15.00 mūzikas notikums “Melanholiski un skaisti”. Savukārt 14. oktobrī tiks atklāts A. Čakam veltīts mākslinieka Aivara Vilipsōna veidots piemiņas cilnis pie ēkas Rīgā, Lāčplēša ielā 48, kur dzejnieks dzīvoja no 1937. līdz 1950. gadam.  27. oktobrī plkst. 17.00 Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” norisināsies tradicionālā A. Čaka balvas pasniegšanas ceremonija “Aleksandram Čakam 120. Viesistaba”.

A. Čaka jubilejas pasākumu ciklu organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar Aleksandra Čaka muzeju, muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs” un Aleksandra Čaka biedrību. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Literārie vakari "Aleksandra Čaka viesistabā"

14.10.-18.11.2021. 18:00

Lai radītu papildu šķautni izstādes "No Aleksandra līdz Čakam" ekspozīcijai un veicinātu jaunās paaudzes interesi par dzejnieku, viņa atstāto mantojumu un tā izpēti nākotnē, Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" 14. un 21.  oktobrī, kā arī 4., 11. un 18. novembrī plkst. 18.00 tiks organizēti pieci literārie vakari “Tikšanās Aleksandra Čaka viesistabā”. 
 
14. oktobris. K. Pētersone.
P. Pētersona leģendārā iestudējuma “Spēlē, Spēlmani!” tapšana un A. Čaka mūža pēdējās dienas.
 
21. oktobris. E. Raups un A. Robežnieks.
Čaka tulkojumi un mūzika.
 
4. novembris. J. Rokpelnis un J. Joņevs.
Čaks un bohēma.
 
11. novembris. M. Vilsons.
Mūžības skartie.
 
18. novembris. V. Daudziņš. Ieraksts.
A. Čaks. Konformisms un patriotisms.
 
 
Apmeklējot pasākumus, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskie drošības noteikumi; pasākumu drīkst apmeklēt personas, kuras pasākuma norises dienā varēs uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu (“zaļais” drošības līmenis). Pie pasākuma ieejas būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments kopā ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, kuru iespējams iegūt vietnē www.covid19sertifikats.lv.  
 
Organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar Aleksandra Čaka muzeju un Aleksandra Čaka biedrību. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”.

A. Čaka balvas pasniegšanas ceremonija “Aleksandram Čakam 120. Viesistaba”

27.10.2021. 17:00

27. oktobrī plkst. 17.00 Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” norisināsies tradicionālā A. Čaka balvas pasniegšanas ceremonija “Aleksandram Čakam 120. Viesistaba”.*


Balvas pasniegšanas ceremonijā – muzikāli literārā sarīkojumā – svinīgā gaisotnē tiks pasniegtas A. Čaka balvas. 2021. gads ir bagāts jubileju gads ne tikai A. Čaka ģimenē, bet arī viņa draugu lokā. Urbānā dzejnieka viesistabā tiks pieminēta daļa no viņa dzīves svarīgākajiem cilvēkiem, kuriem arī šis gads ir jubilejas gads: 190 gadi apritēs A. Čaka vecmāmiņai Ilzei Elizabetei Apkalns, 155 gadi – dzejnieka tēvam un drēbniekmeistaram Jānim Čadarainim, no kura A. Čaks mantoja ne tikai interesi par literatūru, bet arī par teātri, 120 gadi – dzejniekiem un draugiem Pāvilam Vīlipam un Jānim Grotam. Šogad aprit 80 gadi kopš A. Čaka laulībām ar A. Bērziņu. Tie ir notikumi, par kuriem šogad nerunā. Varbūt, ka viņi ir piemirsti. Iespējams, ka viņu pēdas Latvijas kultūras pamatos nav bijušas ar tik spēcīgu nospiedumu, bet dzejnieka jubilejas reizē mēs viņus atcerēsimies.


A. Čaka balvas pasniegšana aizsākās dzejnieka simtgadē 2001. gadā, un reizi divos gados tā tiek pasniegta par mākslinieciski augstvērtīgu Rīgas interpretējumu literatūrā, mūzikā, filmu, teātra vai vizuālajā mākslā, kā arī A. Čaka radošā mantojuma izpētē, popularizēšanā un tulkošanā. Par balvas laureātiem divdesmit gadu laikā kļuvuši daudzi ievērojami kultūras darbinieki. A. Čaka balvas pasniegšana gadu gaitā ir izveidojusies par pasākumu, kas pulcē daudzus interesentus un piesaista dzejnieka A. Čaka personības un daiļrades izzināšanai arvien jaunus cilvēkus.

*Ieeja uz A. Čaka balvas pasniegšanas ceremoniju tikai ar ielūgumiem.

Apmeklējot pasākumu, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskie drošības noteikumi; pasākumu drīkst apmeklēt personas, kuras pasākuma norises dienā varēs uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu (“zaļais” drošības līmenis). Pie pasākuma ieejas būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments kopā ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, kuru iespējams iegūt vietnē www.covid19sertifikats.lv.   
 
Organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar Aleksandra Čaka muzeju un Aleksandra Čaka biedrību. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”.

Aleksandra Čaka dzejas vakars “Tu, bezgalība, savas acis tev sūtu!”

29.10.2021. 19:00

29. oktobrī plkst. 19.00 izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” norisināsies Aleksandra Čaka dzejas vakars “Tu, bezgalība, savas acis tev sūtu!” ar komponista Zigmara Liepiņa mūziku, papildinot dzejnieka 120. dzimšanas dienai veltīto ekspozīciju “No Aleksandra līdz Čakam”.

Jaunības spirgtums, krogus dejas, lepnas un kaislīgas sievietes, ormaņi un šveicari – tik bezgalīgi plašs ir bijis Rīgas dzejnieka Aleksandra Čaka (1901-1950) poētiskais tvērums 20. gadsimta trīsdesmito gadu dzejoļu krājumā “Iedomu spoguļi”. Viņa acis ierauga daudz vairāk, un dzeja ir kļuvusi bezgalīga: tā turpinājusies neskaitāmos uzvedumos un mūzikas darbos, arī Zigmara Liepiņa tāda paša nosaukuma dziesmu ciklā dzejas izrādei, kas pirmatskaņots pirms vairākām desmitgadēm. Jaunu un mūsdienīgu interpretāciju gan Aleksandra Čaka dzejai, gan Zigmara Liepiņa mūzikai piešķirs Latvijas Nacionālā teātra aktieri Agnese Budovska un Gundars Grasbergs, solists Mikus Abaroniņš, “Jasmīnas kora” dziedātāji, instrumentālā grupa Romāna Vendiņa vadībā dzejas un mūzikas vakarā “Tu, bezgalība, savas acis tev sūtu!”.

Dzejnieka Aleksandra Čaka krājuma “Iedomu spoguļi” top laikā, kad dzejnieks ir ierauts popularitāti skurbinošajos viļņos, svarīgi arī gluži personiski apstākļi – iepazīšanās ar nākamo dzīvesbiedri Anitu Bērziņu. Kuri dzejoļi ir veltīti Anitai, to var noskaidrot, iepazīstoties ar krājumu.

Dzejas un mūzikas vakara radošā komanda – režisore Zane Gargažina, sižeta autors Andris Saulītis, mūzikas materiālu atlase – Agita Ikauniece-Rimšēviča.

Biļetes pieejamas izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” kasē, kā arī www.bilesuparadize.lv un “Biļešu paradīzes” biļešu kasēs. 

Apmeklējot pasākumu, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskie drošības noteikumi; pasākumu drīkst apmeklēt personas, kuras pasākuma norises dienā varēs uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu (“zaļais” drošības līmenis). Pie pasākuma ieejas būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments kopā ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, kuru iespējams iegūt vietnē www.covid19sertifikats.lv.  
 
Organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar Aleksandra Čaka muzeju un Aleksandra Čaka biedrību. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”.