Rīgas mākslas telpa

Sandra Strēle. Nostalģija

28.03.-19.05.2019.

No 28. marta līdz 19. maijam izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" lielajā zālē būs skatāma Sandras Strēles personālizstāde "Nostalģija", kurā tiks eksponēta lielformāta gleznu sērija, turpinot mākslinieces iepriekšējo ciklu "Melanholija".

Nostalģija – ilgas, parasti smeldzošas, pēc mājām vai kā pagājuša un idealizēta; vēlēšanās atgriezties pagātnē. 17. gadsimtā tika uzskatīts, ka “nostalģija” ir ārstējama miesas slimība. Vēlāk tā kļuva par filosofu un dzejnieku problēmu – no slimības pārvēršoties par emocionālu vājumu.

Jaunās un daudzsološās gleznotājas Sandras Strēles mākslinieciskajam rokrakstam ir raksturīgs emocionāls piesātinājums un spēcīga vizuālā izteiksme, kas vērš vērību dziļi personiskām cilvēka pieredzējuma šķautnēm. Tādējādi arī savā lielformāta gleznu sērijā “Nostalģija” māksliniece turpinās iepriekšējo darbu ciklu “Melanholija”, vizuāli interpretējot nostalģisku, atmiņu raisošu stāvokli. Sandras Strēles personālizstāde piedāvās vērotāja lomu svešās, bet atpazīstamās sadzīves ainu un mirkļu fiksācijās, pārsteidzot ar notikumu siltumu – kā katram, nonākot kādā bērnības vietā un konstatējot, ka it kā viss ir mainījies un tai pat laikā – mainījies nav itin nekas.

Māksliniece Sandra Strēle (1991) ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozarē, pirms tam kā apmaiņas studente papildinot savu pieredzi un zināšanas Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā. Veidojusi vairākas personālizstādes, par pēdējo - "Melanholija", tikusi nominēta "Kilograms kultūras" Vizuālās mākslas kategorijā, saņēmusi SEB bankas stipendiju glezniecībā par diptihu "Melanholija", kā arī tikusi nominēta "Young Painter Prize" finālam Viļņā, Lietuvā. 2012. gadā ieguvusi Ināras Teterevas stipendiju mākslā. Tāpat Sandra Strēle ir aktīvi piedalījusies grupu iztādēs kā Latvijā, tā arī ārpus tās.

Izstādes kuratore: Luīze Lismane

Izstādi organizē: Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība un izstāžu zāle "Rīgas mākslas telpa".

Izstādes tapšanu atbalsta Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Dainius Trumpis. Nojauta

28.03.-21.04.2019.

No 28. marta līdz 21.aprīlim izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Intro zālē būs skatāma lietuviešu mākslinieka Daiņa Trumpja (Dainius Trumpis) personālizstāde "Nojauta".

 

Autora daiļradi nevar raksturot ar vārdu “glezniecība” klasiskā izpratnē, tā drīzāk ir pastiprināta interese par telpu kā “bildes” sastāvdaļu, kur bilde ir izslīdējusi no rāmja, pārrūgusi pāri malām. Katrs elements, krāsas laukums vai drāts gabals ievietots kopējā kompozīcijā tā, lai izskatītos kā triepiens vai švīka. Krāsu laukumu, gleznu plakņu un betona virsmu saspēle raisa nostalģisku un mazliet mistisku emociju kokteili. Daiņa Trumpja darbos jūtama ceļotāja pieredze, neuzbāzīgs dzīves vērotāja skatiens un “mazāk ir vairāk” domāšana. Paša mākslinieka balss ir klusa un mierīga, tāpat arī viņa darbos gandrīz taustāma ir domāšanas norise – kā dūcošs, ilgstoši slīpēts miers. Daiņus Trumpis, runājot par saviem darbiem, kā galvenās viņu interesējošās tēmas min galējas realitātes stāvokli, dabas pretestību un tukšumu pret cilvēku kontrolēto objektu haosu, dažādu jutekļu atkārtošanās sajūtu un tuvās realitātes emocionālo stāvokli. Pieeju pagātnes maldu personiskajiem stāstiem, kas ir arī kolektīvās zemapziņas pētīšana. Tāds aspekts kā “darbība pirms darbības manos darbos” vairāk ir vērsts uz potenci nekā uz rezultātu, uz ideju, kas izplatās pat pirms darbības, kad objektiem, kas vēl notiek, vēl nav sejas, noteiktas formas vai nosaukuma.”

Daiņus Trumpis (Dainius Trumpis, 1971) ir viens no interesantākajiem un spēcīgākajiem vidējās paaudzes lietuviešu māksliniekiem. Studējis glezniecību Šauļu un Helsinku universitātēs, turpinājis papildināt zināšanas dažādos projektos ārvalstīs, tostarp Indijā, Marokā un Sīrijā. Daiņus Trumpis vada Lietuvas mākslinieku savienības Šauļu nodaļu un aktīvi piedalās kultūras un mākslas dzīvē, tostarp, piedalījies arī vairāk nekā piecdesmit grupu izstādēs Lietuvā un ārvalstīs. Kopš 2005. gada māksliniekam bijušas divdesmit piecas personālizstādes.

Izstādes kuratore: Liena Bondare

Izstādi organizē: Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība un izstāžu zāle "Rīgas mākslas telpa".

1xMMM Nostalģija

25.04.2019.

Sandras Strēles personālizstādes "Nostalģija" ietvaros izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" notiks divi īpaši mūzikas notikumi 11. aprīlī un 25. aprīlī plkst. 18:00, kas radīs neierastu mākslas formu sintēzi, skaņdarbiem papildinot mākslinieces gleznās ietvertos atmiņu stāstus.

 

Lai papildinātu un izceltu Sandrai Strēlei piemītošo māksliniecisko rokrakstu, kā arī radītu jaunas mākslas un mūzikas sintēzes formas, īpaši izstādei "Nostalģija" ir radīta koncertprogramma, ko veidos asociācijas par mūsu kolektīvajām atmiņām, bērnību, par muzikalitāti dabā un tai pretējo - vizuālo klusumu, kas sastopams gleznotājas darbu ciklā. Mūzikas notikumā piedalīsies pianiste Agnese Egliņa, flautiste Dita Krenberga, perkusionists Ingus Tazāns, kontrobasists Matīss Eisaks un ģitārists Matīss Čudars.

 

Flautiste Dita Krenberga ir vairāku prestižu mūzikas konkursu laureāte. Mūziķe regulāri koncertē gan Latvijā, gan Eiropā, ASV un Kanādā. Kā soliste spēlējusi kopā ne vien ar Latvijas, bet arī vairākiem ārzemju kamerorķestriem. 2009. gadā Dita Krenberga saņēma valsts augstāko apbalvojumu – Triju zvaigžņu ordeni „Par spilgtu devumu mūzikā un nopelniem Latvijas vārda popularizēšanā pasaulē”.

 

Pianiste Agnese Egliņa ir starptautiski pieprasīta māksliniece. Muzicējusi Dienvidāfrikas Republikā, Zambijā, Zimbabvē, Amerikas Savienotajās Valstīs (Ņujorkā, Vašingtonā, Klīvlendā), Igaunijā, Krievijā, Šveicē, Gibraltārā, Itālijā, Vācijā, Austrijā, Albānijā, Norvēģijā, Somijā un citviet. Par izcilu darbu ansamblī Agnese ieguvusi Lielo mūzikas balvu 2010.

 

Perkusionists Ingus Tazāns ir dalībnieks ritma grupā “Pulsa efekts”, kas uzstājas dažādās performancēs.

Savukārt Ģitārists Matīss Čudars ir spēlējs un bijis mūzikas līdzautors vairākās apvienībās, ar kurām devies arī Eiropas turnejās. Mūziķis ir konkursu “Riga Jazz Stage 2017” un “Keep An Eye Jazz Award 2012” pirmās vietas ieguvējs. Kopā ar grupu “How Town” saņēmis Grand Prix konkursā “Keep An Eye The Records 2017”.

 

Jau ziņots, ka lai radītu papildus šķautni tēlotājmāklsas izstādēm, kā arī atainotu tās ciešo saistību ar citām mākslas formām, tostarp, mūziku, izstāžu zāle "Rīgas mākslas telpa" ir izveidojusi koncertvakaru programmu "1xMMM". Tās ietvaros katrai no 2019.gada izstādēm ir piemeklēti atbilstoši un profesionāli mūzikas izpildītāji un koncerta norises risinājums.

 

Mākslas koncertvakaru biļetes būs nopērkamas izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” kasē. To cena, iekļaujot izstāžu apmeklējumu, būs 7 eiro.

 

Koncertvakarus organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība un izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, to tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.