Rīgas mākslas telpa

Luīzes Rukšānes personālizstāde “Kukuržņu ainavas”

02.09.-16.10.2022. 11:00-18:00

No šī gada 1. septembra “Rīgas mākslas telpas” Intro zālē skatāma Luīzes Rukšānes personālizstāde “Kukuržņu ainavas”. Tā apmeklētājiem būs pieejama līdz 16. oktobrim.

Kājas ļodzās, klunkurējot pa uzarto un saulē sakarsušo kukuržņu lauku. Pilna pēda nevar nobalansēt ne uz vagas, ne starp tām. Augusta saulē acis neatšķir cietās zemes pikas no akmeņiem, un taisnie saules stari sakrituši kopā ar salmiem. Mierīgs un netramdīts kā laukakmens lauka vidū guļ zirgs (govs). Attālums līdz dzīvniekam šķiet tāls un doma par tuvošanos to tūdaļ šķietami attālina. Gluži kā izprast konkrētas atmiņas un sajūtas nozīmi var būt neiespējami. To darot, konkrētā lieta var nemitīgi mainīties vai tikt zaudēta.

Izstādē skatāmi 24 mākslinieces Luīzes Rukšānes zīmējumi, kas tapuši vairāku gadu laikā, māksliniecei vairākas reizes pārzīmējot vienu sen uzņemtu digitālu fotogrāfiju. Ar katru zīmēšanas reizi atmiņa un sajūta par vietu, mirkli un zirgu, kas redzami zīmējumā, vienlaikus nostiprinājusies, taču kļuvusi arī par ko abstraktu, kas vairāk par noteikto momentu raksturo mākslinieces interesi par cilvēka attiecībām ar laiku un telpu – kā vieta ietekmē mūsu sajūtu par sevi un kādēļ bieži nenozīmīgi mirkļi iesēžas atmiņā uz gadiem. Pārzīmēšana māksliniecei kļuvusi par skatīšanās un domāšanas metodi un centieniem fiksēt ko gaistošu un mūžam trauslu, un neizprotami nozīmīgu.

Luīze Rukšāne (1995) ir jauna māksliniece, kura 2021. gadā ieguvusi humanitāro zinātņu bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, audiovizuālajā un mediju mākslā, mācījusies Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē un papildinājusi zināšanas Porto Universitātes Tēlotājmākslas fakultātē, kā arī Latvijas Lauksaimniecības Universitātes biškopības kursos. 2015. gadā absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu glezniecības specializācijā. Veido izstādes un piedalās tajās kopš 2017. gada. Darbojas dažādos vizuālās mākslas medijos, organizē savu laikabiedru izstādes. Šobrīd strādā pie divām izstādēm, ko plānots atklāt 2022. gada rudenī. Savā radošajā praksē Luīze pauž mīlestību pret cilvēcīgo. Zīmējuma tehnikā tiek atspoguļotas pieaugšanas, augšanas un atmiņu tēmas.

Izstādes kuratore Renāte Lagzdiņa.

Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Kokmuiža. Īpašs paldies Krišam Karnītim.