Rīgas mākslas telpa

Grāfienes "Ceļā"

08.03.-07.04.2024. 11.00-18.00

Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē no 8. marta līdz 7. aprīlim apmeklētājiem būs pieejama mākslinieku apvienības Grāfienes retrospektīvs atskats uz Latvijas Nacionālās ekspozīcijas Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles izstādi “Ceļā”.

“Mums ir skaidrs – domājot par nākotni, mums jāmācās iztēloties jauna, nepazīstama pasaules kārtība. Ir jāveido jauna teātra telpa. Ir jārada manifests.”

Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles atklāšanas vakarā 2023. gada 7. jūnijā mākslas apvienība Grāfienes kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci un operatoru Dāvidu Smiltiņu ar auto devās divpadsmit dienu garā ceļojumā no Rīgas uz Prāgu.  Katra ceļojuma diena, ciešā mijiedarbē ar ainavu, kurā tobrīd Grāfienes atradās, radīdamas scenogrāfiju vai izrādes situāciju, kas pētītu kādu mākslas apvienībai būtisku teātra principu, tika dokumentēta. Prāgā Latvijas stenda apmeklētāji varēja sekot līdzi ceļojuma tiešraidēm, kuras secīgi dienu pēc dienas tikapārraidītas vienā no divpadsmit ekrāniem. Sākoties jaunai dienai, tika pieteikta tās tēma un izgaismojās jauns video lodziņš. Dienas beigās tās laikā paveiktais tika sakompresēts pāris minūšu garā video, kļūstot par šī unikālā procesa arhīvu.

Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” tiks izrādīts pilns “Ceļā” arhīvu divpadsmit video lodziņos. Tas ir Grāfieņu manifests, ko, ceļojot uz Prāgu, viņas radīja kopā ar visdažādākajām ainavām un skatītājiem, meklējot ideālo teātra telpu, katru dienu nododoties jauniem vizuāliem eksperimentiem un scenogrāfiskiem meklējumiem.

“No vienas puses, tā mums bija kā pārbaude. Ko tas nozīmē - divpadsmit dienās kopā ar skatītājiem būvēt savu teātri? Tādu, kas uzdod būtiskus jautājumus par teātra telpu un lomu. Scenogrāfiju nevar atdalīt no darbības. Tā nav mirklis, kas ir notverts maketa kastē vai fotogrāfijā. Tā rodas tikai un vienīgi saskarsmē ar kādu, kas to darbina vai tas būtu aktieris, skatītājs, vai vējš.”

Autors: apvienība “Grāfienes” – Dace Ignatova, Justīne Jasjukeviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa

Operators: Dāvids Smiltiņš

Dramaturgs: Kirils Ēcis

Kuratore un mentore: Gundega Laiviņa

Producenti: Sandra Lapkovska un Latvijas Jaunā teātra institūts

Tehniskais atbalsts: Ieva Vīksne

Izstādi organizē Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Jaunā teātra institūts.