Rīgas mākslas telpa

Franču laikmetīgās mākslas izstāde „Kramplauzis”

05.09.-20.11.2015.

Izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” laikā no š.g. 5. septembra līdz 20. novembrim tiks eksponēta franču laikmetīgās mākslas izstāde „Kramplauzis” sadarbībā ar ASSOCIATION POUR LA DIFFUSION INTERNATIONALE DE L’ART FRANÇAIS (izstādes kurators: Gael Charbau; izstādes projekta vadītāja: Inga Šteimane).

Ar vairāk nekā 80 franču vai Francijā dzīvojošu autoru darbiem izstāde ir kļuvusi par līdz šim lielāko, gaidāmo Francijas laikmetīgās mākslas skati Latvijā. No dažādām privātkolekcijām, tai skaitā ADIAF rīkotās Marsela Dišāna mākslas balvas (Le Prix Marcel Duchamp) laureātu darbi, hronoloģiski aptvers visjaunāko periodu franču laikmetīgajā mākslā, sākot no 1998. gada līdz pat mūsdienām. Daži no tiem nule kā tikuši pāri darbnīcas slieksnim un tiks izrādīti gandrīz vai pirmo reizi, piemēram, Sipriena Gaijāra darbs „TBT” (2015) un Tarika Kisvansona darbs „Skrējēji” (Runners, 2015). Citi izstādē pārstāvētie mākslinieki jau iemantojuši zināmu ievērību Francijā.

Slidinoties jēdziena „komisārs” – franču valodas ekvivalents vārdam „kurators” – semantiskajos līkločos, izstādes kurators Gēls Šarbo piedāvā uzticēt viņam uzkrauto atbildību kādam iedomātam dubultniekam: kramplauzim, kas būtu tiešs pretstats policijas komisāram un varētu patiesi satraukt kolekcionārus. „Lielākajai daļai kolekcionāru, kuru darbus „Kramplauzis” nozadzis, bijusi ārkārtīgi strukturēta vīzija attiecībā uz savu laikmetīgās mākslas kaislību, un it visi no viņiem, iegādājoties darbus, domā par to, kādu ietekmi un rezonansi jaunais pirkums atstās uz viņu kolekciju kopumā.

Izstādē apkopoti 56 mākslinieku darbi un, ja neskaita performances mākslu, tajā būs pārstāvēti visi izteiksmes veidi: no retajām Filipa Pero gleznām līdz pat Neila Belufa video. „Atspoguļojot dziļo konfrontāciju starp dažādajiem mājokļiem, no kuriem darbi nozagti, izstāde spēlējas ar pretstatiem, mājieniem un sadursmēm, kas skatītājiem, cerams, atklāj skaistus mirkļus un negaidītus pavērsienus,” izstādi komentē kurators Gēls Šarbo.

Izstādes projekts tiek veidots Mūsdienu kultūras foruma „Baltā nakts 2015” ietvaros, tāpēc „Baltās nakts” norises laikā no 05.09.2015. 18.00 līdz 06.09.2015. plkst. 03.00 izstādes apmeklējums Rīgas mākslas telpā būs bez maksas.