Rīgas mākslas telpa

Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstāde “Skaņurīki. Eksperimentālā laboratorija.”

02.09.-16.10.2022. 11:00-18:00

No šī gada 1. septembra “Rīgas mākslas telpas” Lielajā zālē skatāma Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstāde “Skaņurīki. Eksperimentālā laboratorija.”. Tā apmeklētājiem būs pieejama līdz 16. oktobrim.
 
Eksperimentālā laboratorija "Skaņurīki" ir vizuālās mākslas un skaņas projekts, kas veltīts tautas instrumentiem, to rašanās vēsturei un ietekmēm, kā arī to laikmetīgai jaunradīšanai. Laboratorijas iniciatori ir mākslinieku tandēms Kristians Brekte un Modris Svilāns, sadarbībā ar kuratori Augusti Petri, savukārt projekta pamatā ir tradicionālās mūzikas eksperta, etnomuzikologa Valda Muktupāvela veiktie pētījumi par latviešu skaņurīkiem. Tautas instrumenti ir plaša un nozīmīga tradicionālās kultūras un cilvēku dzīves daļa, tās ietekme jūtama saistībā ar dažādiem rituāliem un tradīcijām, taču būtiski, ka visbiežāk zināšanas par instrumentu vizuālajām un skaņas īpašībām nodotas mutvārdu veidā - pēc atmiņas, nevis konkrētas instrukcijas.
 
Laboratorijas kodols ir K. Brektes un M. Svilāna kinētiskie un skaņas objekti, kuru radīšana balstīta latviešu tautas mūzikas instrumentu izpētē. Atmiņā balstītā rekonstrukcija ietver māksliniecisko potenciālu skaņurīkus radīt atbilstoši savai subjektīvajai vīzijai. Vizuālās mākslas kontekstā, jebkuram no radītajiem skaņurīkiem var tikt piemērotas jaunas funkcijas un īpašības, to izskats var tikt hiberbolizēts, vai apvīts ar jaunām mitoloģiskām kvalitātēm.
 
Būtiska projekta daļa ir viesmākslinieku iesaiste. Piecos pavadošās programmas vakaros aicinātie dalībnieki konceptuāli un arī fiziski iejauksies ekspozīcijas pilnveidē. Veidojot izstādes iekārtojumu, jau sākotnēji ir paredzēta uzstāšanās vieta katram dalībniekam, kura performatīvā iejaukšanās kļūst par izstādes sastāvdaļu. Laboratorijā aicināti līdzdarboties cilvēki, kuri savā profesionālajā darbībā no dažādiem aspektiem pievēršas skaņas vai instrumentu izpētei. Ekspozīcijā iekļauti arī komponista Kārļa Auzāna kolekcijas instrumenti.
 
1. septembrī uzstāsies Andrejs Gradinārovs un Kodeks.
22. septembrī plkst. 19.00 paredzēts eksperimentālās mūzikas apvienības Bērnu rīts priekšnesums.
29. septembrī plkst. 17.00 ar priekšlasījumu par latviešu tautas instrumentiem uzstāsies etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.
13. oktobrī plkst. 19.00 norisināsies saruna ar komponistu un instrumentu kolekcionāru Kārli Auzānu.
Laboratorijas noslēgumā 15. oktobrī plkst. 21.00 notiks +K+M+B performance.
 
Kristians Brekte (1981) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas apakšnozari. Šobrīd ir Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors un Dizaina nodaļas Vides mākslas apakšnozares vadītājs. Kopš 2003. gada piedalījies vairākās grupu izstādēs Latvijā, Eiropā, kā arī Krievijā un ASV. Par izstādi “Rīgas madonnas” (2010) ticis nominēts Purvīša balvai un ieguvis titulu Labākais ārzemju mākslinieks vecumā līdz trīsdesmit pieciem gadiem starptautiskajā laikmetīgajā mākslas mesē Art Vilnius’12.

Modris Svilāns (1979) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina apakšnozari. M. Svilāns ir analogās fotogrāfijas entuziasts. Grupu izstādēs piedalās kopš 2003. gada. 2012. gadā Arhitektu namā uzrīkojis kinētiskās mākslas objektiem un melnbaltajai fotogrāfijai veltītu personālizstādi “Inerce”. Kopā ar K. Brekti pēdējo gadu laikā sarīkojis vairākas kopizstādes, tostarp “Negatīvs” Cēsu Jaunajā pilī un “HELIOS” Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā.
 
Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” to atbalsta Rīgas dome, Nartiss.lv, Erica synths un Kokmuiža. Īpašs paldies Kārlim Auzānam.