Rīgas mākslas telpa

«Dekoloniālās ekoloģijas. Saprast postkoloniālo pēc sociālisma»

02.11.-15.01.2023. 11:00-18:00

Izstāde «Dekoloniālās ekoloģijas. Saprast postkoloniālo pēc sociālisma» pievēršas postsociālisma un postkoloniālisma nospiedumiem šodienas sabiedrībā un kultūrā, un to atbalsotajām pārmaiņām Latvijā, Baltijā un plašākā reģionā caur vides un ekoloģijas perspektīvām. Postkoloniālisma un dekoloniālisma pieejas, lai pārskatītu šodienas un pagātnes attiecības Austrumeiropā un postpadomju reģionā, jaunu aktualitāti ir ieguvušas līdz ar Krievijas karu Ukrainā. Šīs pieejas tiecas sniegt jaunus skatpunktus, kā domāt par koloniālās, imperiālās un okupācijas varas iespaidu arī pēc tās šķietamām beigām, un patiesu atbrīvošanos no šīs ietekmes.

Dekoloniālisms ietver arī jaunus skatījumus uz cilvēka un vides attiecībām un nepieciešamību mainīt mūsu dominējošo un patērējošo ietekmi uz dabu. Izstādes mākslinieki pievēršas cilvēka un apkārt esošās vides attiecībām, izceļot tādas tēmas kā (post)padomju mantojums, vietas nozīme un pieredze, atmiņa, tehnoloģiju un industriju ietekmētās ainavas, ekoloģisko jautājumu kultūras nozīmes un sociālās prakses, un alternatīvas stratēģijas vides krīzes un klimata pārmaiņu mesto izaicinājumu pārvarēšanai.

Izstāde izceļ arī ilgtspējas un pieejamības jautājumus, tostarp kultūras un mākslas lomu vides pieejamības un daudzveidīgas, taisnīgas un iekļaujošas sabiedrības stiprināšanā. Šiem jautājumiem īpaša uzmanība pievērsta izstādes publiskajā programmā – diskusijās, lekcijās un radošajās darbnīcās.

 

Mākslinieki: Anna Škodenko, Darja Popolitova, Viktors Gurovs, Fransisko Martiness, Aurēlija Maknīte, Diāna Leloneka, Mākslinieku grupa "Ģimenes saikne", Haralds Matulis, Inga Erdmane, Linda Boļšakova, Līga Spunde, Maija Demitere, Marija Kapajeva, Oļa Mihaiļuka, Rasa Šmite un Raitis Šmits, Vika Eksta un Anna Griķe.

Kuratore: Ieva Astahovska

Foto: Pēteris Rūcis

Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.